Bez kategorii

Zmarła sądecka farmaceutka. Miała 103 lata

Najstarsza sądecka farmaceutka Barbara Scheuer zmarła 25 marca. Podczas okupacji Na wsi trzech farmaceutów przypada na dwie apteki… wykazała się wielką odwagą. Działając w konspiracji pomagała wujowi i wraz z jego żoną pomagała partyzantom i Żydom. Koleżanki i koledzy - farmaceuci zapamiętali ją jako osobę energiczną, o dużej kulturze osobistej, posiadającą ogromną wiedzę, ale wymagającą.

Barbara Scheuer urodziła się 15 maja 1915 roku w Kopyczyńcach koło Lwowa. Studiowała farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dyplom magistra farmacji otrzymała w 1945 roku. Początkowo pracowała u swojego wuja, również magistra farmacji Albina Burza, w słynnej na cały region aptece „Pod Opatrznością” przy ul. Lwowskiej.

– Podczas okupacji Barbara Scheuer wykazała się wielką odwagą. Działając w konspiracji pomagała wujowi i wraz z jego żoną pomagała partyzantom i Żydom. Od 1 stycznia 1952 do 1978 roku Barbara Scheuerowa była kierownikiem największej apteki w Nowym Sączu – apteki Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Farmaceutycznego „Cefarm”, która przez długie lata mieściła się w Rynku pod numerem 27 – pisze serwis sadeczanin.info.

Koleżanki i koledzy farmaceuci zapamiętali ją jako osobę energiczną, o dużej kulturze osobistej, posiadającą ogromną wiedzę, ale wymagającą. Była świetnym menadżerem. Miała wspaniałe podejście do ludzi!

Czytaj także:  ZPA PharmaNET bije na alarm. Znikają apteki na wsiach?

– Brak będzie takiej osoby wśród sądeckich aptekarzy. Cześć Jej pamięci! – piszą przedstawiciele sądeckiego środowiska farmaceutycznego.

Warto wspomnieć, że w czerwcu 2016 roku odsłonięto w Nowym Sączu tablicę pamiątkową na aptece przy ul. Lwowskiej 27. Apteka „Pod Opatrznością” w czasie wojny prowadziła działalność konspiracyjną. Na tablicy umieszczone są słowa Barbary Scheuer o pomocy partyzantom i Żydom.

Pogrzeb ś.p. Barbary Scheuer odbędzie W piątek Minister Zdrowia będzie tłumaczył posiedzenie w hotelu Narvil… się w sobotę o godz. 12 na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu.

Źródło: ŁW/sadeczanin.info

Artykuł Zmarła sądecka farmaceutka. Miała 103 lata pochodzi z serwisu mgr.farm.

Zmarła sądecka farmaceutka. Miała 103 lata

czas czytania: 2 min