Bez kategorii

Z blistrów po lekach odzyskają aluminium

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego opatentowali innowacyjną metodę, która pozwoli skutecznie odzyskiwać aluminium i tworzywa sztuczne z odpadów po blistrach farmaceutycznych.

Łódzcy badacze zaproponowali nowy sposób separacji komponentów odpadowych i ulepszenie zbiornika, w którym to się dzieje. Do tej pory komponenty odpadowe z blistrów po lekach w tabletkach odzyskiwano w bardzo małym stopniu z powodu trudności w oddzieleniu tworzących je substancji.

Odzyskane aluminium i PCW

Zaletą nowej metody jest to, że z dużej liczby materiałów odpadowych po blistrach, a także z tych nieużywanych, wycofanych z produkcji ze względu na stwierdzone zakażenie bakteriologiczne, po procesie recyklingu powstają dwa pełnowartościowe produkty, czyli polichlorek winylu (PCW) i aluminium. Można Matka farmaceutka i legendarne choroby wieku dziecięcego je dalej wykorzystać, a cały proces technologiczny jest bezodpadowy.

Blistry segreguje się według koloru PCW użytego do ich produkcji, a następnie mieli do odpowiedniej granulacji. Następnie umieszcza się w hermetycznie zamykanym prototypowym zbiorniku, zaprojektowanym przez zespół łódzkich naukowców, do którego dozuje się ciekłą substancję, rozdzielającą komponenty blistrów.

Jak wyjaśnił Marek Zieliński, w zbiorniku dochodzi do rozdzielenia komponentów blistrów na zasadzie różnicy gęstości. Tworzywo PCW osadza się w górnej, a aluminium w dolnej warstwie. Następnie oba komponenty po rozdzieleniu kieruje się do suszenia powietrznego, nie mieszając ich.

Czytaj także:  Hascovir – 30 sekund

Ulepszony zbiornik do separacji komponentów

Ponadto naukowcy z Katedry Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Chemii UŁ zaproponowali zmianę w urządzeniu rozdzielającym blistry. Dodali tam urządzenie mieszające tzw. talerzowe (nie powodujące wznoszenia się warstw), które przyśpiesza sedymentację, czyli tworzenie osadu aluminium.

Naukowcy złożyli wnioski patentowe dotyczące zarówno Na kaca najlepsza… kroplówka? sposobu separacji komponentów odpadowych blistrów farmaceutycznych, jak i opracowanego przez nich zbiornika. Wynalazek znalazł uznanie za granicą. Zdobył złoty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Projektowania KIDE 2018 w Kaohsiung na Tajwanie. Otrzymał tam też nagrodę specjalną Toronto – Canada International Society of Innovation and Advanced Skills. Wdrożeniem projektu zainteresowana jest już jedna z łódzkich firm.

Źródło: IK/naukawpolsce.pap.pl

Artykuł Z blistrów po lekach odzyskają aluminium pochodzi z serwisu mgr.farm.

Z blistrów po lekach odzyskają aluminium

czas czytania: 2 min