Bez kategorii,  Bez kategorii - farmacja.pl,  Mgr.farm - farmacja.pl

Wynagrodzenie dla studenta za staż w aptece? Ministerstwo Zdrowia odpowiada…

Kilka tygodni temu grupa studentów farmacji z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wystosowała petycję do Ministra Zdrowia Dookoła Wojtek, czyli w koło Macieju . Apelowali oni o wynagrodzenie, za pracę jaką wykonują podczas 6-miesięcznej praktyki zawodowej w aptece. Resort zdrowia udzielając odpowiedzi, nie pozostawił wątpliwości…

– W imieniu Studentów farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwracam się z prośbą o przyznanie wynagrodzenia magistrom farmacji odbywającym sześciomiesięczny staż (praktykę) w ramach studiów magisterskich na kierunku farmacja – pisali studenci w petycji skierowanej do Łukasza Szumowskiego (czytaj więcej: Studenci farmacji walczą o płatny staż. Napisali petycję do Ministra Zdrowia…).

Jej autorzy wskazywali, że bezpłatna sześciomiesięczna praktyka w aptece dla magistrów farmacji jest nieadekwatna do wiedzy i potrzeb finansowych stażystów (czytaj więcej: Po co nam ten staż?!). Ich zdaniem sytuacja ta jest upokarzająca, bo zmuszeni są do czerpania środków finansowych od swoich rodzin.

– Niewątpliwe odbywanie bezpłatnej praktyki po obronie pracy magisterskiej zniechęca nowych kandydatów do podjęcia kształcenia na studiach farmaceutycznych. Rynek pracy został wysycony technikami farmaceutycznymi, lecz niestety brakuje magistrów farmacji, którzy są niezbędni do funkcjonowania aptek – czytamy w petycji.

Czytaj także:  Niby XXI wiek

Ministerstwo zdrowia doradza stypendium socjalne

Niedawno Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na petycję studentów. Przypomniało, że studenci wszystkich kierunków medycznych odbywają Farmaceuta z Auschwitz. Historia zwyczajnego zbrodniarza… praktyki zawodowe w oparciu o te same przepisy prawne i na tych samych zasadach.

– Studenci nie odbywają praktyk w ramach stosunku pracy i nie otrzymują wynagrodzenia za praktyki. Wszystkie czynności realizowane w ramach praktyk wykonują pod nadzorem oraz nie ponoszą odpowiedzialności zawodowej za wykonywane czynności – czytamy w odpowiedz resortu Rozliczanie żywienia pozajelitowego immunomodulującego zdrowia.

Sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko wskazuje jednocześnie, że studenci realizujący praktyki w ramach studiów na kierunku farmacja mają prawo do określonych odrębnymi przepisami form pomocy finansowej: stypendia socjalne, stypendia za wyniki w nauce.

Do pobrania:

Źródło: ŁW/MZ

Artykuł Wynagrodzenie dla studenta za staż w aptece? Ministerstwo Zdrowia odpowiada… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Artykuł Wynagrodzenie dla studenta za staż w aptece? Ministerstwo Zdrowia odpowiada… pochodzi z serwisu Farmacja.pl.

Wynagrodzenie dla studenta za staż w aptece? Ministerstwo Zdrowia odpowiada…

czas czytania: 2 min