Bez kategorii

Wybieraj sam – teofilina, pochp i rzucanie palenia

Pani Jolanta jest Twoją stałą pacjentką. Regularnie u Ciebie leki na nadciśnienie tętnicze, a także na POChP. Jest optymistycznie nastawioną do życia księgową, obecnie na emeryturze. Niestety przez wiele lat paliła papierosy, stąd POChP. Na szczęście ostatnio się to zmieniło. Przyszła do Ciebie prosić o coś na nudności, bo od jakiegoś czasu ma z tym problem. Poza tym ma receptę na cyprofloksacynę w związku z infekcją dróg moczowych. Widząc kilka problemów lekowych, zapraszasz panią Jolantę na przegląd lekowy.

 

Płećkobieta
Wiek62 lata
Wzrost155
Waga65 kg
ChorobyNadciśnienie tętnicze
Hypercholesterolemia
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Zapalenie układu moczowego

 

Leki

LekDawkowanie
Tezeo 40 mg (Telmisartan)1-0-0
Tertens-AM 1,5 + 5 (indapamid + amlodypina)1-0-0
Rosucard 10 mg (rosuvastatyna)0-0-1
Spiriva (tiotropium)1-0-0
Theospirex retard 300 mg1-0-1
Atrovent N (ipratropium)doraźnie
Cipropol 500 mg1-0-1

 

Wywiad

Pani Jolanta od 15 lat leczy nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemię. Na szczęście od 4 lat efekty są dobre i nie ma potrzeby zmiany leków. Niestety pacjentka od 20 lat paliła papierosy. Efektem tego jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, która została zdiagnozowana rok temu. Właściwe efekty leczenia u pacjentki uzyskano przy zastosowaniu tiotropium i teofiliny.

Czytaj także:  Czy leki psychotropowe mozna wydać z apteki na podstawie zapotrzebowania wg aktualnie obowiązującego wzoru?

Niestety pomimo wiedzy o szkodliwości palenia, pani Jolancie nie udało się zerwać z nałogiem, aż do zeszłego miesiąca. Dzięki ciągłym Twoim namowom i motywowaniu, pani Jolanta zdecydowała się rzucić palenie. Dzisiaj dowiadujesz się o sukcesie – całkowicie nie pali od 2 tygodni. Wspierała się nikotynową terapią zastępczą. Teraz regularnie zmniejsza dawki nikotyny, zgodnie z Twoimi wcześniejszymi radami. Czuje zdecydowaną poprawę, jeśli chodzi o jakość oddychania. Leczenie POChP pozostało niezmienione.

Prosi Cię o coś na nudności i wymioty, które towarzyszą jej od tygodnia. Dowiadujesz się także W opolskim brakuje farmaceutów. Dlatego uruchomiono studia… , że ma wrażenie szybszego bicia serca.

Pani Jolanta prosi Cię także Szampon z drogerii i apteki. Jakie są różnice? o polecenie jakiegoś probiotyku.

Co zrobisz?

  1. Gratulujesz skutecznego rzucenia palenia. Polecasz jej Enterol, gdyż jest to lek i można go stosować równocześnie z cyprofloksacyną. Polecasz aviomarin na nudności.
  2. Gratulujesz skutecznego rzucenia palenia. Zalecasz jak najszybszy kontakt z pulmonologiem w celu modyfikacji dawki teofiliny. Polecasz też wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, żeby zmienił lek przeciwbakteryjny. Cyprofloksacyna wchodzi w interakcję z teofiliną. Może zwiększać stężenie teofilny we krwi i w efekcie powdować zatrucie tym lekiem.
  3. Gratulujesz skutecznego rzucenia palenia. Zalecasz wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, w celu zmiany leku przeciwbakteryjnego. Cyprofloksacyna wchodzi w interakcję z teofiliną. Może zwiększać stężenie teofilny we krwi i w efekcie powdować zatrucie tym lekiem.
Czytaj także:  BCC ma uwagi do nowelizacji Prawa farmaceutycznego

Wybieraj sam – teofilina, pochp i rzucanie palenia

czas czytania: 2 min