Bez kategorii

Przygotowanie sprawozdania dla aptek korzystających ze środowiska

Prawie każda apteka w Polsce do dnia 31 marca bieżącego roku powinna dostarczyć sprawozdanie z korzystania ze środowiska. Do jego przygotowania zobligowane są apteki ogrzewane kotłem na węgiel lub kotłem gazowym oraz/lub posiadające samochody firmowe. Przygotowanie takiego sprawozdania dla osoby, która wcześniej tego nie robiła nie jest rzeczą łatwą, dlatego postanowiłem napisać ten poradnik.

Uwaga!!! Przed rozpoczęciem procedury przygotowania sprawozdania należy zapoznać się z pkt. 4 poradnika i przygotować wcześniej dane niezbędne do wypełnienia formularza!

Na początku wyjaśnimy kilka podstawowych zależności:

  1. Apteki , których opłata za korzystanie ze środowiska nie przekroczy 100 zł nie mają obowiązku przedkładać wykazu do urzędu marszałkowskiego.
  2. Apteki których opłata nie przekracza 800 zł, nie mają obowiązku dokonywać opłaty, natomiast w dalszym ciągu mają obowiązek przechowywania dokumentacji.
  3. Sprawozdanie środowiskowe należy przygotować do 31 marca roku 2019 jeśli dotyczy ono roku 2018

Obecnie dzięki serwisowi Ekopłatnik przygotowanie sprawozdania stało się dużo prostsze i nie wymaga od nas znajomości wszelkich stawek i przeliczników które Suscipit nulla labore excepturi sequi niezbędne są do wyliczenia wysokości opłat.

Czytaj także:  Pacjentka z problemem nałogowego palenia – case study

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest rejestracja apteki w serwisie internetowym.

Krok 1

Wchodzimy na stronę

Adresy internetowe tego serwisu dla innych województw niestety, ale nie są mi znane dlatego musimy je znaleźć samodzielnie.

Opis dotyczy serwisu dla woj. opolskiego, zakładam jednak,  że w innych województwach serwis ekopłatnik wygląda i działa identycznie.

Na samym początku dokonujemy rejestracji apteki 8 mitów o ospie wietrznej wypełniając pola w niebieskiej kolumnie po prawej stronie strony (pod napisem Zarejestruj się). Po udanej rejestracji praktycznie od razu możemy przystąpić do sporządzania sprawozdania za rok 2018.

Krok 2

Po zalogowaniu się wybieramy okres 2018 i klikamy na „Nie posiadasz jeszcze formularzy na ten okres rozliczeniowy”. Spowoduje to utworzenie zestawu pustych formularzy na rok 2018.

Krok 3

Klikamy w górnej części sprawozdania (kliknij aby przejść do edycji danych podmiotu)  i wypełniamy dane apteki.

Następnie możemy przystąpić do wypełniania dalszych części sprawozdania. Zwykle każda apteka wypełnia część 1.3 a jeśli posiada samochód firmowy to dodatkowo część 1.4

Czytaj także:  Opieka farmaceutyczna rozwiązaniem problemów antybiotykoterapii?

Krok 4

Musimy przygotować dane niezbędne do prawidłowego wypełnienia formularzy.

  1. dla kotła węglowego będzie to ilość spalonych ton węgla w roku 2018
  2. dla kotła gazowego będzie to ilość m3 gazu zużytego w roku 2018 , oraz typ gazu
  3. rok produkcji samochodu firmowego , typ paliwa , ilość litrów benzyny lub oleju napędowego jakie zużył samochód/samochody firmowe w roku 2018

Ad 1 – Sumujemy ilość zakupionych ton opału z faktur wystawionych na aptekę

Ad 2 – Dodajemy roczne zużycie gazu z poszczególnych faktur za gaz lub dzwonimy do jego sprzedawcy w celu szybkiego określenia rocznego zużycia gazu

Ad 3 – Sumujemy ilość zakupionego paliwa z podziałem na typy paliwa i poszczególne samochody

Krok 5

Wypełniamy część 1.3 (Dodanie sprawozdania następuje po naciśnięciu + obok tego nr)

Dla kotła węglowego:

W odpowiednich polach (wskazanych na zrzucie ekranowym) wpisujemy ilość kotłów oraz ilość ton opału wyrażoną w Mg. Dla przypomnienia 1000 kg = 1 Mg , czyli 6 ton węgla to 6 Mg.

Jeśli apteka posiada kocioł gazowy:

W części V formularza wpisujemy liczbę kotłów przy odpowiedniej i faktycznej ich mocy grzewczej oraz ilość zużytych m3 gazu.

Czytaj także:  O Boreliozie słów kilka

Wszystkie obliczenia stawek i pozostałych parametrów są automatyczne.

Po zakończeniu edycji klikamy na zielony przycisk Przejdź do zestawienia z dołu strony

Krok 6

Wypełniamy część 1.4 (Dodanie sprawozdania następuje po naciśnięciu + obok tego nr)

Zwykle będzie to liczba porządkowa 5 i 6 o ile samochody firmowe to auta osobowe i nie są starsze niż 13 lat ?

Norma Euro 4 dotyczy aut wyprodukowanych od roku 2006 do roku 2010, natomiast norma Euro 5 obowiązuje od roku 2011 (Wystarczy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego pojazdu aby precyzyjnie określić jakiej normie on podlega).

Dla innych Jak zgodnie z prawem prowadzić marketing apteki w Internecie? pojazdów i roczników pomocna może okazać się  informacja ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_standard_emisji_spalin

Po wypełnieniu wszystkich pól pozostaje nam użyć opcji „Przejdź do zestawienia” i użyć opcji z góry strony z zestawieniem „Wydrukuj lub wyślij”. Gotowe sprawozdanie należy jeszcze tylko wydrukować i podpisać, następie wysłać pocztą na adres jaki wyświetlił się na stronie.

Artykuł Przygotowanie sprawozdania dla aptek korzystających ze środowiska pochodzi z serwisu mgr.farm.

Przygotowanie sprawozdania dla aptek korzystających ze środowiska

czas czytania: 4 min