Bez kategorii

Problem pacjenta z inhalatorem – przegląd lekowy 45

W sobotnie popołudnie niedługo przed zamknięciem apteki, przychodzi do Ciebie pan Wiktor. Znasz go, odkąd zaczął leczyć się na astmę. Realizował recepty regularnie, a choroba wydawała się opanowana. Dzisiaj jednak przyszedł z prośbą o sprzedaż Voluptates explicabo voluptas similique ea Ventolinu, który skończył mu się z powodu zbyt częstego stosowania. Wydajesz pacjentowi lek na podstawie recepty farmaceutycznej, jednak umawiasz się z nim na poniedziałek na przegląd lekowy.

Dane pacjenta

Płeć Mężczyzna
Wiek 50 lat
Wzrost 185 cm
Waga 90 kg
Choroby przewlekłe Astma oskrzelowa
Nadciśnienie tętnicze
Hipercholesterolemia

Leki

Lek Dawkowanie
Salmex 250 1-0-1
Ventolin doraźnie
Metypred 4 mg doraźnie
Tezeo 40 mg 1-0-0
Indapen SR 1,5 mg 1-0-0
Atorvasterol 20 mg 0-0-1

Wywiad

W poniedziałek zgodnie z umową przychodzi pan Wiktor. Astma została u niego wykryta ok. rok temu. Pacjent stosował flutikazon w postaci aerozolu bezfreonowego. Jednak miesiąc Leki stosowane w leczeniu szpiczaka w kolejce do refundacji temu lekarz podjął decyzję o zmianie leku na dwuskładnikowy dysk, zawierający flutikazon i salmeterol. Od tej pory pacjent zaczął obserwować u siebie objawy sugerujące pogorszenie kontroli astmy (konieczność częstego stosowania leku doraźnego, przebudzenia w nocy z powodu objawów astmy, pogorszenie sprawności życiowej). Pan Wiktor twierdzi, że nie rozumie funkcjonowania nowego inhalatora. Poza tym nie czuje proszku w czasie inhalacji. Dodatkowo dwóch tygodni jest zmuszony do stosowania Metypredu, w celu opanowania objawów choroby. Steryd doustny został zapisany przez lekarza do stosowania w ostateczności.

Prosisz pana Wiktora o zademonstrowanie techniki inhalacji. Pacjent we właściwy sposób otwiera dysk i uwalnia dawkę z inhalatora. Wydech przed podaniem leku robi dość blisko ustnika i część powietrza z dużą siłą dostaje się do ustnika.

Poza tym pan Wiktor narzeka na zgagę i pieczenie w okolicy żołądka. Dolegliwość ta pojawiła się wzeszłym tygodniu. Prosi o polecenie skutecznego preparatu, który by mu pomógł w zwalczeniu powyższych objawów. 

Problemy lekowe

Problem Przyczyna Interwencja Rzeczywisty/ Potencjalny
Nieskuteczne leczenie astmy Niewłaściwe stosowanie inhalatora Edukacja pacjenta jak prawidłowo stosować inhalator Rzeczywisty
Działanie niepożądane leku – Metypred – zgaga i pieczenie żołądka Częstsze stosowanie leku w wyniku nieskutecznego leczenia astmy Edukacja pacjenta jak prawidłowo stosować inhalator w celu poprawy
skuteczności leczenia
Rzeczywisty

Komentarz    

Problemy z właściwym stosowaniem inhalatorów dotyczą 28-68% pacjentów [1]. Pan Wiktor też zalicza się do tej grupy osób Wycofane trzy leki z budezonidem. Złe wyniki badań NIL… , gdyż to właśnie niewłaściwa technika inhalacji była przyczyną pogorszenia się leczenia astmy. Pociągnęło to za sobą konieczność częstego stosowania krótko działającego beta2-mimetyku – salbutamolu (Ventolin).

Jeśli Twój pacjent potrzebuje leczenia doraźnego częściej niż 2 razy w tygodniu lub nie wystarcza mu 1 opakowanie krótko działającego beta2-mimetyku na cały miesiąc, oznacza to problem z kontrolą astmy [2]. Oczywiście chory, jeśli nie ma leku to, po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu, powinien go otrzymać na receptę farmaceutyczną.

Rozwiązaniem tego problemu jest przeszkolenie chorego z właściwego stosowania inhalatora. Warto do tego użyć inhalatorów treningowych zawierających placebo, które można uzyskać od przedstawicieli firm farmaceutycznych. (Zobacz artykuł dotyczący inhalacji!)

Dodatkowo Pan Wiktor zgłasza uczucie pieczenia w przełyku i żołądku. Ich przyczyną najprawdopodobniej jest stosowanie doustnego metylprednisolonu. Glikokortykosteroidy ogólne można stosować w zaostrzeniu astmy, jednak wiąże się to z ryzykiem pojawienia działań niepożądanych m.in. ze strony przewodu pokarmowego. Rozwiązaniem tego problemu także jest nauczenie pana Wiktora jak prawidłowo używać inhalatora. W momencie kiedy, astma będzie kontrolowana, nie będzie konieczności stosowania Metypredu i objawy ze strony przewodu pokarmowego powinny ustąpić.

Bibliografia

 1. Fink JB,
  Rubin BK. Problems with inhaler use: a call for improved
  clinician and patient education.
  Respir Care. 2005
  Oct;50(10):1360-74
 2. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.7.
 3. Jak prawidłowo używać inhalatora typu dysk –
  https://www.youtube.com/watch?v=FTnyOGYMdJE.

Artykuł Problem pacjenta z inhalatorem – przegląd lekowy 45 pochodzi z serwisu Aptekarz.pl.

Czytaj także:  WAŻNE: Jak wygenerować zestawienie refundacyjne za pierwszą połowę stycznia?

Problem pacjenta z inhalatorem – przegląd lekowy 45

czas czytania: 3 min