wycofanie - mgr.farm

Ostrzeżenie w sprawie Hepa-Merz. Lek wycofany z aptek…

Popularny lek stosowany w problemach z wątrobą wycofany z aptek. Niemiecki odpowiednik Głównego Inspektora Farmaceutycznego ostrzega przed Hepa-Merz. Jedna seria leku wycofana w polskich aptekach…

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja w systemie Rapid Alert od organu kompetentnego z Niemiec o wycofaniu z obrotu jednej serii leku Hepa-Merz. Przyczyną było stwierdzenie niezgodności w zakresie zabarwienia roztworu. Decyzja dotyczy serii o numerze 711121, z datą ważności do 10.2020 r.

Składnikiem czynnym leku Hepa-Merz jest asparginian ornityny. To aminokwas wzmagający usuwanie amoniaku z organizmu przez zwiększenie syntezy mocznika w cyklu mocznikowym w wątrobie. Hepa-Merz stosowany jest w ciężkich chorobach wątroby różnego pochodzenia, przebiegających z hiperamonemią i z zagrażającą encefalopatią wątrobową (np. zapalenie wątroby, stłuszczenie, marskość). Lek stosowany jest również leczeniu encefalopatii wątrobowej, stanów przedśpiączkowych i śpiączki wątrobowej. Asparginian ornityny wspomaga też działanie wątroby.

Decyzja Nr 140/WC/2018Hepa-Merz, 5 g/10 ml21.12.2018Merz Pharmaceuticals GmbHWycofanie z obrotu

Źródło: ŁW/GIF

 

Artykuł Ostrzeżenie w sprawie Hepa-Merz. Lek wycofany z aptek… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Czytaj także:  Flucinar N wycofywany z aptek. Powodem zanieczyszczenie…

Ostrzeżenie w sprawie Hepa-Merz. Lek wycofany z aptek…

czas czytania: 1 min