Bez kategorii

Oferty pracy tylko z informacją o wynagrodzeniu. To ucieszy farmaceutów…

Poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje obowiązek umieszczania informacji o wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy. Autorami projektu są posłowie Nowoczesnej. Poparło go jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, więc szanse na jego wejście w życie są bardzo duże.

– Proponowana nowelizacja zakłada, że pracodawca, publikując ofertę zatrudnienia (w dowolnej formie, czyli również np. ogłoszenia internetowego), ma uwzględniać w niej kwotę proponowanego wynagrodzenia zasadniczego brutto. Może wskazać tę wartość w formie widełek – czyli podać najniższą i najwyższą wysokość takiej pensji – ale wówczas ma umieścić też wzmiankę, że ostateczna kwota podlega negocjacjom – informuje Gazeta Prawna.

Wartość najniższego, zaproponowanego wynagrodzenia zasadniczego nie może być niższa od minimalnej płacy. Projekt przewiduje też sankcje karne za niedopełnienie nowego obowiązku. Brak informacji o wysokości pensji lub zatrudnienie za wynagrodzeniem ostatecznie niższym od tego zaproponowanego w ogłoszeniu będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł.

– Wysokość wynagrodzenia w Polsce to temat tabu. W naszych realiach zdarzają się przypadki, gdy pracodawca na etapie rozmowy kwalifikacyjnej pyta kandydata o to, za ile najmniej podjąłby zatrudnienie – tłumaczył Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej.

Czytaj także:  VIDEO: Fałszował recepty. Aptekę kosztowało to ponad 5 000 zł…

Podkreślił, że nowe przepisy ułatwiłyby mobilność pracowników oraz przyczyniłyby się do tego, że pracodawcy oferowaliby bardziej konkurencyjne stawki. Trudniej byłoby też płacić pod stołem, a więc ograniczona zostałaby szara strefa.

– Jawność płac ograniczyłaby też nierówność wynagradzania kobiet i mężczyzn oraz ułatwiłaby osobom młodym podjęcie świadomej decyzji co do kierunków kształcenia – dodał poseł wnioskodawca.

Zarobki w aptekach to też temat tabu?

Technicy farmaceutyczni oraz farmaceuci bardzo rzadko mają okazję poznać proponowaną wysokość wynagrodzenia z oferty. Treść ogłoszeń publikowanych na stronach okręgowych izb aptekarskich też pozostawia wiele do życzenia.

– Od dłuższego czasu obserwując farmaceutyczny rynek pracy zauważam jednak Quis aperiam est quidem reprehenderit velit in , że gdyby przyjąć kryteria rekrutacyjne i płacowe a grupę społeczną oceniać wyłącznie przez pryzmat Przypadek kliniczny – Hormony tarczycy u osoby starszej ogłoszeń o pracę, nasz zawód traci wiele nie tylko na prestiżu czy elitarności, ale także „Znaczenie więcej niż medycyna” – IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych na fachowości czy wręcz… niezbędności – pisał niedawno Marcin Piątek w artykule dla MGR.FARM (czytaj więcej: Zatrudnię sprzedawcę do apteki).

Czytaj także:  Nie da się kupić leku Prolia na e-receptę? Ministrowie o problemie…

Bardzo drażliwą kwestią jest również wysokość zarobków w aptekach. Potrafią się one różnić znacząco w zależności od rodzaju apteki, jej umiejscowienia czy… płci pracownika. Z badania Raport Płac 2018 przygotowanego przez PRACA.FARMACJA.PL wynika, że podczas gdy średnie wynagrodzenie kobiety zatrudnionej na rynku aptecznym wynosi 3 070 zł netto, mężczyźni zarabiają średnio 3 826 zł. Jedynie w przypadku techników farmaceutycznych na stażu, kobieta mogą liczyć na nieco wyższą pensję niż mężczyzna. Nie są to jednak duże różnice (czytaj więcej: W dużych sieciach aptek można zarobić najwięcej).

Z raportu wynika, że wysokość zarobków rośnie wraz z wielkością podmiotu, do którego należy apteka. Zdecydowanie najwyższe pensje otrzymują pracownicy sieci skupiających powyżej 30 aptek. W takiej placówce kierownik apteki może średnio liczyć na wynagrodzenie w wysokości 5 331 zł netto. W przypadku aptek niesieciowych oraz mniejszych sieci, kwoty te wahają się w okolicach 4 800 zł netto.

Źródło: ŁW/Gazeta Prawna

Artykuł Oferty pracy tylko z informacją o wynagrodzeniu. To ucieszy farmaceutów… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Oferty pracy tylko z informacją o wynagrodzeniu. To ucieszy farmaceutów…

czas czytania: 3 min