Bez kategorii,  Bez kategorii - farmacja.pl,  Mgr.farm - farmacja.pl

Nowa ustawa o produktach kosmetycznych ma znaczenie także dla aptek

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje ustawa o produktach kosmetycznych, co sprawiło, że zmieniły się niektóre Ulotka dla pacjenta – statyny przepisy prawa farmaceutycznego. Sprawdź, na czym polegają zmiany?

Ustawa o kosmetykach przestała obowiązywać z końcem grudnia, ustępując miejsca ustawie o produktach kosmetycznych. W związku z tym zgodnie z art. 54 tej ustawy zmianie uległy przepisy prawa farmaceutycznego:

  • w art. 3a wyraz „kosmetyku” zastępuje się wyrazami „produktu kosmetycznego”;
  • w art. 55 w ust. 2 w pkt 1 w lit. d wyraz „kosmetycznym” zastępuje się wyrazami „produktem kosmetycznym”;
  • w art. 72 w ust. 5 pkt 3 otrzymuje brzmienie: „produktami kosmetycznymi w rozumieniu art. 2 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych (wersja przekształcona), z wyłączeniem produktów kosmetycznych przeznaczonych do perfumowania lub upiększania”.

Na potrzeby rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 od początku stycznia zmieniła się również definicja produktu kosmetycznego. Obecnie brzmi on tak:

„Produkt kosmetyczny” oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała”.

Czytaj także:  NIK: Raport na temat dostępności leków i nielegalnego wywozu

Zmiana art. 55 ust. 2 p. pkt. 1d prawa farmaceutycznego, który mówi o reklamie produktów leczniczych, może mieć znaczenie dla określenia zakazu kierowania do publicznej wiadomości sugestii, że produkt leczniczy jest produktem kosmetycznym. Jak tłumaczy Krystian Szulc radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej, teraz będzie to rozpatrywane według nowej definicji.

Radca prawny dodał również W Głuchołazach od stycznia nie będzie dyżurów aptek , że zmiana art. 72 ust. 5 pkt. 3 prawa farmaceutycznego co prawda dotyczy hurtowni farmaceutycznych, ale zgodnie z art. 86 ust. 8 prawa farmaceutycznego ma to też znaczenie dla aptek. Obecnie mogą już prowadzić obrót produktami kosmetycznymi definiowanymi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009.

Źródło: IK/katowice.oia.pl

Artykuł Nowa ustawa o produktach kosmetycznych ma znaczenie także dla aptek pochodzi z serwisu mgr.farm.

Artykuł Nowa ustawa o produktach kosmetycznych ma znaczenie także dla aptek pochodzi z serwisu Farmacja.pl.

Nowa ustawa o produktach kosmetycznych ma znaczenie także dla aptek

czas czytania: 2 min