Bez kategorii

Mini Ekoporty w 177 szczecińskich aptekach

Szczecin informuje na swojej stronie internetowej, że 177 aptek zdecydowało się przystąpić do systemu Zmarł Waldemar Janiec. Jego nazwisko zna każdy farmaceuta… Mini Ekoportów. Staną w nich specjalne pojemniki na przeterminowane i niewykorzystane leki. Można będzie utylizować je bezpłatnie. Apteki nie przyjmą strzykawek, opatrunków i pieluch...

– Te pojemniki, regularnie, w ramach potrzeby, opróżniane są przez pracowników AOTMiT: Pierwsze posiedzenie Rady Przejrzystości w 2019 r. Zakładu Usług Komunalnych – mówi Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, na łamach serwisu wyborcza.pl

W regulaminie prawidłowego korzystania z Mini Ekoportów można przeczytać, że pojemnik ma służyć zbierania przeterminowanych leków pochodzących wyłącznie od mieszkańców. Nie można go wykorzystywać do zbiórki innych odpadów powstających na terenie placówki, w tym leków Marka parasolowa pochodzących z działalności gospodarczej prowadzonej przez aptekę (czytaj więcej: Kiedy skończy się bezsensowna utylizacja leków?).

Pojemnik jest wyposażony w kluczyk, który zostaje przekazany do dyspozycji personelu placówki. W celu bezpieczeństwa pojemnik powinien być zawsze zamknięty, tak aby uniemożliwić dostęp do zmagazynowanych odpadów nieupoważnionym osobom (w tym dzieciom).

Czytaj także:  Dyrektywa fałszywkowa w szpitalu – szkolenie w Katowicach

Władze Szczecina sugerują by taki pojemnik był ustawiony w części apteki niedostępnej dla klienta, ale w miejscu dla niego widocznym. Dodatkowo apteka posiadająca Mini Ekoport ma być oznakowana dodatkową naklejką informacyjną dla mieszkańców – umieszczoną w miejscu widocznym takim jak witryna, szyba, drzwi, etc (czytaj również: Śląsk: marszałek musi zutylizować leki warte 300 tys. zł.).

W aptekach nie będzie można pozbywać się zużytych strzykawek, opatrunków czy… pieluch. Miasto na swojej stronie internetowej radzi aby odpady takie, po zabezpieczeniu, wrzucać do zwykłych, przydomowych pojemników na odpady komunalne zmieszane.

– Leki można również przynosić do wszystkich szczecińskich ekoportów, które znajdują się przy ul. Gdańskiej, Helskiej, Kołbackiej, Leszczynowej, Górnej, Firlika, Arkońskiej czy Dworskiej –  Andrzej Kus.

Źródło: ŁW/Wyborcza.pl/ekoporty.szczecin.pl

Mini Ekoporty w 177 szczecińskich aptekach

czas czytania: 2 min