Bez kategorii

Jak będzie wyglądać recepta na medyczne konopie? Pokazujemy wzór!

W najbliższych dniach do polskich aptek trafią pierwsze dostawy suszu z medycznych konopi, służące do wykonywania leków recepturowych Excepturi quis voluptatem sed est ut . Będą pojawiać się też pierwsze recepty od lekarzy na tego typu leki. Jak powinny wyglądać? Wzór prawidłowo wypisanej recepty na Cannabis flos. udostępnia Polish Institute of Medical Cannabis.

Pod koniec października Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał zgodę na wprowadzenie na rynek pierwszego surowca z konopi medycznych, w postaci suszu, spółki Spectrum Cannabis (czytaj więcej: Medyczne konopie już wkrótce dostępne w aptekach. URPL zarejestrował surowiec!). Po kilku miesiącach oczekiwania produkt w najbliższych dniach ma w końcu pojawić się w polskich aptekach.

Jednocześnie w całym kraju organizowane są szkolenia dla farmaceutów i lekarzy, dotyczące nowego surowca (czytaj więcej: W grudniu ruszą pierwsze szkolenia dla farmaceutów z medycznych konopi). Farmaceuci mogą dowiedzieć się na nich jak przygotować lek dla pacjenta O portalu i jak powinny wyglądać prawidłowo wystawione na niego recepty. Szkolenia prowadzą eksperci z Polish Institute of Medical Cannabis (PIMC).

Czytaj także:  Pozbawienie piersi receptą na spadek kosztów terapii?

Zarejestrowany w Polsce Przykładowa strona surowiec farmaceutyczny to Cannabis sativa L. w postaci suszu kwiatostanów roślin żeńskich. Na rynku dostępny będzie w opakowaniach po 5 gramów i 10 gramów. Lek recepturowy jest pełnopłatny, podlega pod podatek 23%, a ostateczna cena dla pacjenta zależy od indywidualnej marży aptecznej. Wstępnie szacuje się, że będzie ona wynosić 65 zł za 1 gram.

Jak będzie wyglądać recepta na medyczne konopie?

Każdy lekarz uprawniony do wystawiania recept Rpw, może wypisać receptę na konopie medyczne (produkt z grupy 1-N) według poniższego schematu:

Recepta na medyczną marihuanę

– Według aktualnego prawa, nie ma jednoznacznej listy wskazań oraz symptomów, w których można zastosować konopie medyczne. Na podstawie obecnej wiedzy i doświadczeniu lekarza oraz indywidualnych objawów pacjenta, wspólnie decydują o terapii medycznymi konopiami – informuje Polish Institute of Medical Cannabis.

Zespół PIMC podkreśla też, że konopie medyczne zarejestrowane w Polsce to LEK o udokumentowanym działaniu.

– Pragniemy uczulić Państwa na produkty konopne obecne do tej pory na rynku aptecznym i pozaaptecznym, np. w sklepach konopnych- stacjonarnych, internetowych. Oleje CBD, maści konopne i herbaty pochodzą z konopi „przemysłowych”. Nie wykazują one pożądanego działania farmakologicznego oraz nie posiadając analitycznie potwierdzonego składu jakościowego, jak i czystości mikrobiologicznej – informuje PIMC.

Czytaj także:  Bez zaangażowania jeszcze długo będziemy traktowani jak sprzedawcy

Źródło: ŁW/PIMC

Artykuł Jak będzie wyglądać recepta na medyczne konopie? Pokazujemy wzór! pochodzi z serwisu mgr.farm.

Jak będzie wyglądać recepta na medyczne konopie? Pokazujemy wzór!

czas czytania: 2 min