Bez kategorii,  Bez kategorii - farmacja.pl,  mafia lekowa - mgr.farm - farmacja.pl,  Mgr.farm - farmacja.pl

Inspektor farmaceutyczny ze strzelbą podczas kontroli w aptece?

Powstanie „policja lekowa”, która będzie walczyć z nielegalnym wywozem leków… Tak przynajmniej przyszłość inspekcji farmaceutycznej widzi kancelaria premiera. Inspektorzy mają zyskać nowe kompetencje i uprawnienia, jednoznacznie kojarzące się z tymi, jakie posiadają policjanci…

– Walka z nielegalnym wywozem leków musi być bezwzględna. Kosmetyczne zmiany nie pomogą. Twierdzą tak ministrowie w KPRM i sugerują, by inspekcja farmaceutyczna stała się znacznie potężniejsza niż obecnie – pisze Patryk Słowik w dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej pt. „Walka z nielegalnym wywozem leków musi być bezwzględna. Ministrowie zapowiadają powstanie policji lekowej”.

Sekretarz kolegium ds. służb specjalnych Maciej Wąsik w piśmie do wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła sugeruje, że potrzebne jest instytucjonalne wzmocnienie inspekcji farmaceutycznej i wyposażenie jej w uprawnienia quasi-policyjne. Jego zdaniem inspekcja powinna zacząć, przynajmniej pod względem uprawnień, przypominać Krajową Administrację Skarbową.

– To zły pomysł – uważa dr Dobrawa Biadun, radca prawny i ekspertka Konfederacji Lewiatan.

– To dobry pomysł – twierdzi z kolei Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Stanowisko KPRM to powrót do koncepcji, która pojawiła się już kilkanaście miesięcy temu. Gazeta Prawna zapoznała się z pismem Macieja Wąsika do wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła (datowane na 13 listopada 2018 r.). Wynika z niego, że priorytetowym celem działania inspekcji farmaceutycznej jest ochrona życia i zdrowia pacjentów Cupiditate cupiditate id cupiditate odio accusantium porro . A jej elementem jest zatrzymywanie w kraju deficytowych leków. Zdaniem KPRM problem polega jednak na tym, że inspektorzy obecnie nie mają solidnych narzędzi do egzekwowania prawa. A wszelkie zabiegi resortów sprawiedliwości i zdrowia, o których mowa w ostatnich tygodniach w mediach, to jedynie tworzenie iluzji, że coś się naprawdę zmieni (czytaj więcej: Ziobro: Proponujemy ustawę, która pozwoli ścigać przestępców z mafii lekowej).

Czytaj także:  Czy mogę wydać 10 amp. Nebbudu (z op. 20 amp.) ze zniżką?

Potrzebne narzędzia do egzekwowania prawa

– Lekarstwo musi być silniejsze od choroby. A nielegalny wywóz leków trawi Polskę. Dlatego wszelkie działania, które mogą go ograniczyć, zasługują na aprobatę – przekonuje Marek Tomków. Przy czym dodaje, że władza nie może się zatrzymać jedynie na zwiększeniu kompetencji inspekcji. Za tym musi iść jej gruntowne przebudowanie oraz dofinansowanie.

W Polsce kontrolą rynku aptecznego zajmuje się około 130 inspektorów, z czego wielu zbliża się do wieku emerytalnego. W niektórych województwach za kontrolę kilku tysięcy aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych odpowiadają pojedyncze osoby (czytaj więcej: Jest ciągle za mało kontrolerów inspekcji farmaceutycznej).

– Inspektoraty borykają się z brakiem kadr: do naborów zgłaszają się albo osoby, które pracowały wcześniej w podmiotach budzących podejrzenia u naszych inspektorów, albo idealiści. Kilka tysięcy złotych, które mogą zarobić na tej posadzie, nie rekompensuje poziomu stresu. Ale też utrudnia wymianę kadr, która jest niezbędna do poprawienia pracy inspekcji. Organizacja i zarobki w inspekcji nie zmieniły się od czasu jej powstania. Tymczasem zakres zadań wzrósł wielokrotnie – mówił w wywiadzie dla MGR.FARM były p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Zbigniew Niewójt (czytaj więcej: Nie pójdę z nikim na układ).

Czytaj także:  Władze powiatu apelują do aptekarzy by respektowali prawo

Zdaniem wiceprezesa NRA nie chodzi o to, by ze strzelbą biegała pani farmaceutka w wieku przedemerytalnym. Należy dopuścić możliwość zatrudniania w inspekcji osób z wykształceniem innym niż farmaceutyczne, np. byłych policjantów, informatyków. I dać im oprócz karabinów pieniądze.

Te rozwiązania uderzą w uczciwych przedsiębiorców?

Do koncepcji KPRM zupełnie inaczej podchodzi Dobrawa Biadun. Jej zdaniem sugerowane zmiany najbardziej uderzą w legalnie działających W piątek Minister Zdrowia będzie tłumaczył posiedzenie w hotelu Narvil… przedsiębiorców.

– Tak to już jest, że nieuczciwi zawsze kombinują i mniej dotykają ich dodatkowe uprawnienia służb. Za to ci działający legalnie mają kłopoty – twierdzi Dobrawa Biadun. Jej zdaniem narzędzia operacyjno-śledcze do walki ze zorganizowanymi grupami przestępczymi wywożącymi leki istnieją już teraz.

KPRM chce, aby inspekcja farmaceutyczna nie musiała stosować się do przepisów Konstytucji biznesu, w tym prawa przedsiębiorców. Chodzi o to, by inspektorzy nie musieli zapowiadać kontroli, by nie ograniczał ich czas jej przeprowadzania, a także by np. mogli wchodzić do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w zarządzie kontrolowanego przedsiębiorcy.

Więcej na ten temat na stronach Gazety Prawnej.

Czytaj także:  Wybieraj sam – teofilina, pochp i rzucanie palenia

Źródło: ŁW/Gazeta Prawna

Artykuł Inspektor farmaceutyczny ze strzelbą podczas kontroli w aptece? pochodzi z serwisu mgr.farm.

Artykuł Inspektor farmaceutyczny ze strzelbą podczas kontroli w aptece? pochodzi z serwisu Farmacja.pl.

Inspektor farmaceutyczny ze strzelbą podczas kontroli w aptece?

czas czytania: 4 min