Bez kategorii

Farmaceuta z Auschwitz. Historia zwyczajnego zbrodniarza…

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz, na półkach księgarń pojawi się książka Patricii Posner "Farmaceuta z Auschwitz. Historia zwyczajnego zbrodniarza". Opowiada ona historię Victora Capesiusa, który po wcieleniu do SS stał się głównym aptekarzem w Auschwitz...

– Przejmujący reportaż historyczny o Victorze Capesiusie, uprzejmym przedstawicielu farmaceutycznym, który po wcieleniu do SS z czasem stał się głównym aptekarzem w Auschwitz – tak opisuje książkę Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Opowieść o człowieku, który z obojętnością przeprowadzał selekcje nowo przybyłych więźniów, odmawiał wydawania chorym potrzebnych im leków Niestrawność – czym jest i jak może pomóc farmaceuta? i rozdzielał cyklon B używany w komorach gazowych – gromadząc przy tym fortunę ze zrabowanych kosztowności i wyrwanych złotych zębów. Po wojnie konsekwentnie wypierał się swoich zbrodni, próbował manipulować świadkami w czasie procesów i śmiał się w twarz ofiarom.

Capesius w więzieniu spędził jedynie niewielką część zasądzonego wyroku i dożył spokojnej starości otoczony szacunkiem sąsiadów…

„Farmaceuta z Auschwitz” to opowieść o tym, jak w szczególnych okolicznościach zwykły człowiek może się zamienić w potwora. Opierając się na zebranych dokumentach i relacjach świadków, autorka osadza historię Capesiusa w znacznie szerszym kontekście. Odsłania bliską współpracę koncernów chemicznych z hitlerowcami oraz kulisy powojennych, często nieudanych, rozliczeń zbrodni nazistowskich.

Czytaj także:  Wielka Brytania: tabletki opóźniające okres łatwiej dostępne?

Dokumentując życiorys Victora Capesiusa, Patricia Posner pokazuje czytelnikom przerażający świat chciwości, okrucieństwa i obojętności. Historia „farmaceuty z Auschwitz” szokuje i skłania do zawsze aktualnej refleksji nad „banalnością zła”.

Autorka książki – Patricia Posner (właściwie Trisha Posner) – to amerykańska dziennikarka brytyjskiego pochodzenia. Współpracowała ze swoim mężem, Geraldem, przy pisaniu licznych książek z gatunku literatury faktu. W tym biografii doktora Josefa Mengele zwanego Aniołem Śmierci. Publikowała artykuły Przykładowa strona w takich czasopismach, jak „The Huffington Post”, „Salon” i „The Daily Beast”.

Źródło: ŁW/wuj.pl

Artykuł Farmaceuta z Auschwitz. Historia zwyczajnego zbrodniarza… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Farmaceuta z Auschwitz. Historia zwyczajnego zbrodniarza…

czas czytania: 2 min