Bez kategorii

Farmaceuci nie będą musieli odmawiać realizacji starych recept…

Do konsultacji publicznych trafił projekt Lekarze boją się podwójnego karania za błędy na receptach zmiany w rozporządzeniu w sprawie recept. Wydłuża on możliwość stosowania przez lekarzy "starych" wzorów recept jeszcze przez kolejne Jeszcze farmacja nie zginęła, kiedy studenci żyją! 12 miesięcy. Bez tej zmiany apteki nie mogłyby realizować recept wystawionych na starych drukach po 18 kwietnia...

Obowiązujące rozporządzenie w sprawie recept weszło w życie dokładnie 18 kwietnia 2018 roku. Dokument ten zastąpił dotychczasowe rozporządzenie w sprawie recept lekarskich oraz rozporządzenie w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne (czytaj więcej: NIA: Rozporządzenie w sprawie recept potrzebuje pilnych zmian). Rozporządzenie to wprowadziło też nowy wzór recept Rp oraz Rpw. Przepisy przejściowe zakładały jednak, że lekarze będą mogli i używać stare wzory recept przez kolejne 12 miesięcy. Ten okres mija 17 kwietnia 2019 roku (czytaj więcej: Stare recepty tylko do 17 kwietnia. Czy lekarze o tym pamiętają?).

Farmaceuci od kilku tygodni zastanawiali się czy lekarze na pewno pamiętają o zmianie jaka czeka ich od 18 kwietnia. Jednocześnie zastanawiali się też jak postępować z receptami wystawionymi na starych wzorach po tym terminie. Zaczęli więc w tej sprawie wysyłać zapytania do Ministerstwa Zdrowia. Resort kilka dni temu zapowiedział, że rozwiąże problem wydłużając lekarzom możliwość stosowania starych druków recept (czytaj więcej: WAŻNE: Stare wzory recept będą jednak ważne do końca roku?).

Czytaj także:  VIDEO: Produkowali narkotyki z pseudoefedryny. Zlikwidowano kilka laboratoriów

Od słów do czynów

Projekt takiej zmiany w rozporządzeniu w sprawie recept został oddany właśnie do konsultacji publicznych. Okazuje się, że lekarze będą mogli używać starych wzorów recept jeszcze przez kolejny rok. W treści rozporządzenia zaproponowano wydłużenie z 12 do 24 miesięcy okresu stosowania poprzednich druków.

– Z przeprowadzonych analiz wynika, że znaczna część osób uprawnionych do wystawiania recept odpowiadającym wcześniejszemu, niż określony w załącznikach nr 6 i 7 nowelizowanego rozporządzenia, wzorowi wciąż dysponuje duża liczbą druków recept zgodnych z wcześniejszym wzorem i oczekuje umożliwienia wykorzystania tych druków – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Zdaniem resortu KOWAL: Jak pobrać certyfikat PRD? zdrowia zmiana ta spełnia te oczekiwania lekarzy, jednak przygotowana jest przede wszystkim z troski o pacjentów. Istniałoby bowiem ryzyko, że po 18 kwietnia nie zrealizują otrzymanych recept w aptekach ani punktach aptecznych. W rezultacie byliby zmuszeni do ponownego uzyskania recepty zgodnej z obwiązującymi wymogami.

W uzasadnieniu projektu ministerstwo zdrowia wskazuje, że apteki odniosą z niej korzyść. Ma ona polegać na zniesieniu konieczności odmowy realizacji recepty niezgodnej z obowiązującej wzorem. W przypadku Narodowego Funduszu odsunięto z kolei w czasie konieczność weryfikacji recept pod kątem ich zgodności z obowiązującej wzorem.

Czytaj także:  Jakie zagrożenia niosą za sobą automaty vendingowe?

Etap legislacyjny: konsultacji publiczne

Źródło: ŁW/RCL

dokument389624(1)

 

Farmaceuci nie będą musieli odmawiać realizacji starych recept…

czas czytania: 2 min