Bez kategorii,  decyzje refundacyjne - mgr.farm

Falstart Ministerstwa Zdrowia. Projekt listy leków refundowanych do poprawki…

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia Leki przeciwko cukrzycy i nadciśnieniu razem w walce z rakiem poinformowało o błędzie, jaki pojawił się projekcie wykazu leków refundowanych, który resort opublikował dzień wcześniej. W rezultacie projekt znikł ze stron resortu zdrowia. Na czym polegał błąd?

– Uprzejmie informujemy, że projekt Nielegalny obrót opioidami w USA obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w zakresie A 1. Leki refundowane dostępne w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym, który został opublikowany w dniu 12 grudnia 2018 r. został usunięty ze strony Ministerstwa Zdrowia z powodu błędu algorytmu obliczającego – czytamy w krótkim komunikacie resortu zdrowia.

Przypomnijmy, że projekt listy leków refundowanych, dostępnych w aptekach od 1 stycznia 2019 roku, opublikowano w środę. Przez krótki okres obecności na stronach ministerstwa wywołał też wiele kontrowersji. Wynikało bowiem z niego, że od przyszłego roku straci refundację wiele popularnych leków (czytaj więcej: WAŻNE: Jest projekt nowego wykazu leków refundowanych).

O jak najszybsze opublikowanie projektu apelowała kilka dni temu Naczelna Izba Aptekarska. Aptekarze przypominali, że w minionych latach zbyt późne publikowanie wykazów leków refundowanych, skutkowało chaosem. Wielu pacjentów miało Ex ab id at qui error utrudniony dostęp do leków ratujących życie. Natomiast apteki w całej Polsce – z uwagi na zbyt krótki termin – nie zdążyły przygotować się do nowej rzeczywistości. Zmiany w refundacji leków oznaczały dla nich wielomilionowe straty związane z przeceną stanów magazynowych (czytaj więcej: Aptekarze zaniepokojeni stanem negocjacji. Mogą stracić miliony…).

Czytaj także:  Czy PESEL musi być naniesiony lub uzupełniony na receptach pełnopłatnych?

Resort zdrowia nie poinformował, kiedy na swoich stronach opublikuje prawidłowy projekt.

Źródło: ŁW/MZ

Artykuł Falstart Ministerstwa Zdrowia. Projekt listy leków refundowanych do poprawki… pochodzi z serwisu mgr.farm - .

Falstart Ministerstwa Zdrowia. Projekt listy leków refundowanych do poprawki…

czas czytania: 2 min