Bez kategorii

Faktura na podstawie paragonu? Od 1 września szykują się ważne zmiany…

Obecnie w ciągu trzech miesięcy od dokonania zakupów, każdy może zgłosić się do sprzedawcy i na podstawie paragonu odebrać fakturę. Od września ma to jednak ulec zmianie. Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany w przepisach, które wpłyną również na pracę aptek.

Aktualnie dość częstą sytuacją – również w aptekach – jest klient (pacjent), który zgłasza się do sprzedawcy (aptekarza), po wystawienie faktur na podstawie posiadanych paragonów. Obecne przepisy dają taką możliwość, o ile od wystawienia paragonu nie minęły trzy miesiące. To ma się jednak zmienić. Zdaniem Ministerstwa Finansów obecne rozwiązanie prowadziło bowiem do nadużyć, zbierania cudzych paragonów i wyłudzanie nienależnych odliczeń VAT (czytaj również: Co pacjentom może dać faktura z apteki?)

Faktura czy paragon? Decyzja od razu…

Od 1 września przedsiębiorca nie będzie mógł już wystawić faktury, na dokonane wcześniej zakupy, na podstawie paragonu. To efekt zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Obecnie przedsiębiorcy mogą wystawić klientowi fakturę w terminie trzech miesięcy od zrobienia zakupów. Ministerstwo Finansów wprowadzenie zmian argumentuje nielegalnym procederem, który polegał na gromadzeniu cudzych paragonów (czytaj również: Faktura w aptece).

Czytaj także:  KOWAL: Jak pobrać certyfikat PRD?

– Ministerstwo Finansów informuje o istnieniu wielu przedsiębiorców, którzy nielegalnie wykorzystują obecne przepisy w celu zaniżania należności podatkowych. Oznacza to, że właściciele firm zbierają paragony za zakupy dokonane przez inne osoby, przez co zawyżają swoje koszty podatkowe i zaniżają podatek dochodowy. Resort podaje, że takie działania powodują straty dla budżetu państwa w wysokości ok. 1,5 mld zł rocznie – opisuje sytuację serwis Bakier.pl.

Sprzedawca, który po 1 września wystawi fakturę na podstawie zwykłego paragonu, poniesie karę. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy będzie musiał ponieść dodatkowy koszt zobowiązania podatkowego w wysokości 100 proc. kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze (czytaj również: Apteka rozliczała „puste faktury” za usługi reklamowe. Urząd Skarbowy przeprowadził kontrolę…).

Okres przejściowy i wyjątki

Zgodnie z projektem nowelizacji, nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2019 r. Zakłada on jednak też okres przejściowy. Paragony wystawione przed 1 września 2019 r., nadal będą umożliwiały wystawienie faktury. W takich sytuacjach faktura do paragonu będzie mogła zostać wystawiona w ciągu trzech kolejnych miesięcy. To oznacza, że nowe przepisy nie będą Szwedzka apteka internetowa chce być liderem obowiązywać w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy wykorzystaniu kasy fiskalnej przed dniem PILNE: UOKiK wszczął postępowanie przeciwko SOLGAR za zmowę cenową. Co z aptekami? wejścia w życie projektowanej ustawy.

Czytaj także:  Szpitale stracą swoje apteki. Minister Zdrowia nie przewiduje wyjątków…

Projekt nowelizacji zostawia możliwość wystawienia przedsiębiorcy faktury na podstawie paragonu w jeszcze jednej sytuacji. Otóż na takim paragonie musi znaleźć się numer NIP kupującego (czytaj również: BOIA: sprzedaż leków na fakturę z NIPem jest zgodna z prawem)

– Sam paragon z NIP-em nie będzie dowodem księgowym, który uprawnia do odliczenia podatku VAT, ani ujęcia danego zakupu w kosztach firmy – wskazuje portal Bankier.pl.

Umieszczanie numeru NIP na paragonach nie ma być jednak obowiązkiem sprzedającego. Nowelizacja nie będzie więc wiązała się dla większości z nich z koniecznością wymiany kas fiskalnych. Niemniej sprzedający zobowiązany będzie do poinformowania kupującego o ostateczności wyboru paragonu lub faktury, jako dowodu sprzedaży.

Źródło: ŁW/bankier.pl

Faktura na podstawie paragonu? Od 1 września szykują się ważne zmiany…

czas czytania: 3 min