Bez kategorii

Doustny acyklowir – tabletka działająca cuda?

Panna młoda w białej sukience, przygotowana na ten wyjątkowy dzień w jej życiu, u której właśnie pojawiła się opryszczka… Świadek tego zdarzenia oznajmia, żeby się nie załamywać, bo na rynku jest już dostępny bez recepty preparat doustny z acyklowirem! Zrozpaczona przyszła małżonka sięga po jedną tabletkę tego leku i cały problem, który miał zaburzyć uroczystość ślubną i wesele został migiem rozwiązany! Taki scenariusz ma reklama, dostępnego bez recepty preparatu w postaci tabletek, który zawiera ten lek przeciwwirusowy w swoim składzie. Czy rzeczywiście łyknięcie jednej tabletki zapobiegnie katastrofie przed ślubem?!

Acyklowir jest substancją leczniczą wykazującą działanie przeciwwirusowe. Jego mechanizm działania 8 lat więzienia za napad na aptekę z atrapą kałasznikowa polega na hamowaniu namnażania wirusów HSV-1 i HSV-2 (odpowiedzialnych za wywoływanie opryszczki narządów płciowych oraz wargowej), a także wirusów ospy wietrznej, półpaśca, Epstein Barra i cytomegalii. Lek ten jest dostępny w postaci kremów stosowanych zewnętrznie, w postaci tabletek doustnych, a także we wlewach dożylnych. Jak dobrze wiemy, bez recepty można go otrzymać w preparatach do stosowania zewnętrznego, a także od stosunkowo niedawna w tabletkach, ale tylko w jednorazowej dawce 200 mg.

Czytaj także:  Top 10 błędów, jakie popełniają pacjenci podczas farmakoterapii

Wskazaniem do stosowania tej ostatniej postaci acyklowiru jest nawrotowa opryszczka warg i twarzy wywołana przez wirusa opryszczki pospolitej u dorosłych. W ostatnim zdaniu niezwykle kluczowe jest słowo nawrotowa. Czy oznacza ono, że gdy u panny młodej pojawia się opryszczka po raz pierwszy w życiu albo po 2-3 latach od ostatniego wykwitu, to zastosowanie tabletki z 200 mg acyklowiru przyniesie korzystny efekt? Oczywiście, że nie. A, jeśli u panny młodej opryszczka pojawia się co miesiąc i akurat w dniu ślubu weźmie jedną dawkę acyklowiru? To również nic to nie da… Prawidłowy schemat dawkowania acyklowiru to minimum 5 razy dziennie po jednej tabletce 200 mg przez 5 dni. Dzięki temu opryszczka może zniknąć szybciej niż gdyby nie zastosowano w ogóle leczenia, a także prawdopodobieństwo jej pojawienia się kolejny raz jest mniejsze.

Rozbudowany schemat dawkowania to nie jedyny problem związany ze stosowaniem doustnych preparatów zawierających acyklowir. Również, co istotne, nie powinny go stosować osoby z niewydolnością nerek, a także starsi, u których praca tego narządu jest po prostu zaburzona. Zalecenia takie są związane z tym, że acyklowir może prowadzić do uszkodzenia właśnie tego narządu. Stąd ważne jest również to, aby podczas kuracji tym lekiem pić dużo płynów, co zmniejszy to ryzyko. Stosowanie acyklowiru jest również przeciwwskazane Konferencja „Farmaceuta na oddziale szpitalnym: optymalizacja opieki nad pacjentem” odpowiedzią na potrzebę innowacji w zakresie farmakoterapii u osób poniżej 18 roku życia.

Czytaj także:  Sanepid ostrzega przed „Bactitis kids”. Może stanowić zagrożenie…

Czy istnieje ratunek dla panny młodej?

W takim razie, co powinna zastosować wspomniana na początku tekstu panna młoda, aby opryszczka nie zepsuła jej najważniejszego dnia w życiu? Najlepiej, gdy zareaguje ona już wtedy, kiedy pojawią się pierwsze symptomy opryszczki wargowej, czyli mrowienie i świąd. Aplikacja w tym momencie na wargę kremu z acyklowirem pozwoli na znaczne zredukowanie prawdopodobieństwo wystąpienia opryszczki, bądź skrócenie jej trwania. Gdy opryszczka już jednak się rozwija najskuteczniejszym i najlepszym pod względem estetycznym rozwiązaniem będzie zastosowanie plastrów z hydrokoloidem. Oprócz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, tworzą one mikrośrodowisko sprzyjające szybszemu gojeniu się rany.

Nie od dzisiaj wiadomo jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, warto zdać sobie sprawę, że za pojawienie się opryszczki odpowiada spadek odporności organizmu ludzkiego, jego przemęczenie, nieodpowiednia dieta albo stres. Z pewnością ten ostatni mógł spowodować pojawienie się tych wykwitów skórnych u panny młodej. Osoby, u których opryszczka pojawia się dość często powinny ponadto zadbać o to by w ich diecie nie było zbyt dużo argininy, która jest niezbędna do wzrostu i namnażania wirusa opryszczki (m.in. występuje w orzechach, czekoladzie, owsie, żelatynie). W zamian można To tylko farmaceutyczne gadanie śmiało jeść posiłki bogate w lizynę, która to za to jest antagonistą argininy. A więc im więcej lizyny, tym mniej argininy w organizmie. Znajdziemy ją przede wszystkim w nasionach strączkowych, nabiale czy rybach.

Czytaj także:  Braki leków w Europie cz.2

Na końcu wrócę jednak do wspomnianej na początku reklamy. Czy nie wydaje się Wam, że nie jest powiedziana w niej cała prawda o stosowaniu tego preparatu? Oczywiście, na końcu pojawia się standardowa regułka „przed użyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą”…, ale dlaczego po raz kolejny musimy walczyć z marketingiem i uświadamiać pacjentów, że w rzeczywistości jest trochę inaczej niż w telewizji….

Artykuł Doustny acyklowir – tabletka działająca cuda? pochodzi z serwisu mgr.farm.

Doustny acyklowir – tabletka działająca cuda?

czas czytania: 4 min