Bez kategorii

Co z nowym wykazem leków refundowanych? Powinien obowiązywać od jutra…

W miniony piątek Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia 8 izb aptekarskich czeka na szkolenia z e-recepty Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia Popularny suplement diety dla dzieci „najbardziej skandalicznym produktem 2018 roku” żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 maja 2019 r. Do wczoraj można było zgłaszać uwagi do niego. Kiedy resort zdrowia opublikuje ostateczny wykaz?

Ministerstwo Zdrowia przyzwyczaiło już wszystkich do publikowania kluczowych aktów prawnych i zmian na ostatnią chwilę. Niespełna kilka tygodni temu, w napięciu śledziliśmy proces nowelizacji rozporządzenia w sprawie recept. Ostatecznie zostało ono opublikowane w ostatnim możliwym momencie (czytaj więcej: PILNE: Stare wzory recept nadal ważne!). Tradycją stało się też publikowanie na ostatnią chwilę obwieszczeń w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wiele wskazuje, że i tym razem będzie podobnie.

Ministerstwo Zdrowia w piątek opublikowało projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 maja 2019 r. Do wczoraj można było zgłaszać jeszcze do niego swoje uwagi (czytaj więcej: Jest już projekt wykazu leków refundowanych od 1 maja). Póki co jednak ostatniej wersji obwieszczenia jeszcze nie ma. Zwlekanie z jego publikacją oznacza, że aptekarze będą mieli pracowitą majówkę.

Czytaj także:  Kierowniczka apteki w Jarocinie nie czuje się winna pomyłki

Póki co resort zdrowia opublikował jedynie podsumowanie projektu wykazu. W majowej liście leków refundowanych znajdą się m.in. leki dla chorych na białaczkę, diabetyków i pacjentów Czy leki psychotropowe mozna wydać z apteki na podstawie zapotrzebowania wg aktualnie obowiązującego wzoru? pediatrycznych.

Nowe obwieszczenie przynosi korzystne zmiany dla pacjentów. Ceny detaliczne spadną dla 656 produktów leczniczych,  a dopłata pacjenta będzie niższa w przypadku 486 produktów leczniczych. Refundacją objęto preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy oraz w leczeniu różnych postaci białaczki, a także preparat zastępujący mleko, stosowany w żywieniu niemowląt i małych dzieci.

Kolejna insulina dla diabetyków

Od 1 maja pacjenci będą mieli zapewniony dostęp do kolejnego rodzaju insuliny. Długo działający analog insuliny ludzkiej Tresiba FlexTouch (insulina degludec) objęto refundacją w leczeniu cukrzycy typu 1 u dorosłych; cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8% oraz cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie.

Tresiba Penfill (insulina degludec) będzie refundowana we wskazaniu cukrzycy typu 1 u dorosłych, cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8% oraz cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie.

Czytaj także:  URPL: Inhibitory SGLT2 – ryzyko zgorzeli Fourniera

Białaczka – nowy lek, nowe wskazanie

Na listę leków refundowanych wraca Oncaspar (pegaspargasum) podawany w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej. Trisenox (arsenii trioxidum) refundowany będzie także w nowym wskazaniu tj.: indukcji remisji i konsolidacji u dorosłych pacjentów z nowo zdiagnozowaną ostrą białaczką promielocytową.

Dzieci z alergią na białka krowiego mleka

Preparat zastępujący mleko refundowany będzie w postępowaniu dietetycznym u dzieci powyżej 1. r.ż w ciężkiej alergii na białka mleka krowiego, alergii wielopokarmowej i innych schorzeniach, w których wskazana jest dieta elementarna.

Lista refundacyjna w liczbach

Do nowego obwieszczenia dodano 51 produktów, w tym 27 produkty lecznicze w ramach listy aptecznej, 7 – w ramach katalogu chemioterapii, 8 – w ramach programów lekowych oraz 8 wyrobów medycznych i 1  środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego w ramach listy aptecznej.

Podwyższenie urzędowych cen zbytu (od 43,20 zł do 86,18 zł) nastąpiło w przypadku zaledwie dwóch produktów leczniczych. Dla 267 produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu od 1 gr do 5406,75 zł.

Źródło: ŁW/MZ

Co z nowym wykazem leków refundowanych? Powinien obowiązywać od jutra…

czas czytania: 3 min