Bez kategorii

Choroba lokomocyjna u dzieci

Różne objawy ta sama choroba

Dolegliwości towarzyszące dzieciom podczas podróży znacznie uprzykrzają każdy wyjazd. Choroba lokomocyjna, którą stanowi zespół objawów występujących w trakcie przemieszczania się różnymi środkami transportu. Przykre dolegliwości wywołane są przez ekspozycję organizmu na różne ruchy oraz konfliktem informacyjnym wynikającym z zaburzeń błędnika. Taka sytuacja ma miejsce gdy bodźce przekazywane przez błędnik nie pokrywają się z bodźcami odbieranymi przez narząd wzroku, np. podczas jazdy Czy można realizować recepty pełnopłatne, wystawione na kartce papieru tylko z pieczątka lekarza bez kodów? samochodem nasz wzrok informuje mózg, że jesteśmy w ruchu, a błędnik wysyła informacje, że siedzimy nieruchomo w fotelu.

Do najczęstszych objawów choroby lokomocyjnej zaliczamy:

 • nudności, brak apetytu;
 • wymioty;
 • bladość w okolicach nosa i ust;
 • zawroty, bóle głowy;
 • uczucie dyskomfortu w okolicy brzucha i podbrzusza;
 • senność;
 • ślinotok;
 • nadwrażliwość na zapachy;
 • pocenie się, uderzenia gorąca bądź zimna.

Czytaj również: Wakacyjna apteczka

Sposoby na chorobę lokomocyjną – co zrobić, aby zmniejszyć dolegliwości związane z podróżą?

Ważny jest ostatni posiłek przed podróżą – powinien być lekkostrawny i nie za duży. Zarówno pusty żołądek jak i nadmiar jedzenia nie są wskazane. Należy także przygotować do picia chłodną, niegazowaną wodę mineralną, a także wypocząć przed podróżą. Dziecko należy usadowić przodem do kierunku jazdy najlepiej na przednim siedzeniu z wygodnym podparciem pod głowę. Wybierając miejsce w środkach transportu, należy zwrócić uwagę na to, aby: miejsce w autobusie lub pociągu było jak najdalej od osi kół,  w samolocie  w okolicy skrzydeł,  na statku w okolicach śródokręcia. Jeżeli to możliwe, zachęcać dziecko do patrzenia na inny punkt niż migające drzewa, domy i inne obiekty. Zaleca się unikania czytania lub grania podczas podróży oraz wentylację pojazdu poprzez otwieranie okna, lub użycie klimatyzacji. Pomocne jest również podróżowanie w trakcie snu dziecka.

Czytaj także:  Problemy z obsadą kadrową mają również apteki w Wielkiej Brytanii

Czytaj również: Parenting w aptece – najczęstsze dolegliwości u dzieci: gorączka

Farmakologiczne sposoby leczenia choroby lokomocyjnej

Korzystne w walce z chorobą lokomocyjną mogą być preparaty ziołowe zawierające korzeń imbiru. Spożyty przed podróżą w postaci herbaty bądź zmielony dodany do żywności pomaga złagodzić nudności. Świeże liście mięty lub odrobina kropel pod nosem wystarcza, aby zapobiec zawrotom głowy, skurczom żołądka oraz odruchom wymiotnym. Preparaty ziołowe są pomocne w walce z chorobą lokomocyjną, bo wykazują minimalne skutki uboczne i nie powodują senności. Należy również wskazać, że w walce z kinetozą skuteczna jest akupresura. W aptekach dostępne są opaski i plastry przeciwwymiotne, które działają na zasadzie ucisku. W przypadku opasek – uciskają punkt około 7 cm powyżej nadgarstka, natomiast plastry należy przykleić we wskazanych w ulotce informacyjnej miejscach. Warto jednak pamiętać, że większość z nich można stosować u dzieci powyżej 3 r.ż.

Czytaj również: Problem zaparć u dzieci

Choroba lokomocyjna, naturalne sposoby leczenia

Najbardziej znanym i powszechnym środkiem podawanym dzieciom, które cierpią na chorobę lokomocyjną, są leki antyhistaminowe blokujące receptory H1 (np. dimenhydrynat, prometazyna). Niemniej jednak ich podanie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych, m.in. senności, suchości w ustach czy problemów żołądkowych. Należy przyjąć je minimum 30 minut przed podróżą. Leki antyhistaminowej nowej generacji (niepowodujące senności, np. loratydyna) są nieskuteczne w leczeniu choroby lokomocyjnej.

Skopolamina, dostępna w formie plastra lub tabletek jest również skuteczna w zapobieganiu objawów choroby lokomocyjnej. W postaci plastra (optymalnie przykleja się go na około 8 godzin przed podróżą, minimum – 4 godziny wcześniej) daje około 72 godziny ochrony przed wystąpieniem objawów. Objawy uboczne (np. zaburzenia widzenia, senność, suchość w ustach) występują rzadziej w przypadku plastrów niż tabletek. Skopolamina przeciwwskazana jest u osób z jaskrą zamkniętego kąta oraz astmą oskrzelową.

Czytaj także:  W Anglii plastikowe słomki będą dostępne tylko w… aptekach?

Czytaj również: Wakacyjna pierwsza pomoc – jakie leki zabrać w podróż?

Do innych leków stosowanych w leczeniu choroby lokomocyjnej zaliczamy leki o działaniu antydopaminergicznym np. metoklopramid lub droperidol, który okazał się bardzo skutecznym lekiem przeciwwymiotnym bez skutków ubocznych takich jak senność, zawroty głowy czy zaburzenia rytmu serca.

Należy pamiętać, że zastosowanie leków Paweł Rychlik: Nie róbmy z apteki marketu u dzieci nawet z kategorii OTC powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem bądź farmaceutą.

Bibliografia:

 • Kimszal E., Van Damme-Ostapowicz K., Kinetoza – problem podróżników?, Pielęgniarstwo Polskie nr 3(61) 2016, str. 426 – 430.
 • Korzeniowski K., Dziecko w podróży, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 4, str. 174–180.
 • Rutter Paul, Opieka Farmaceutyczna, Wydawnictwo Medyczne Urban i Partner, Wrocław 2009, str. 70-72.
 • https://www.medme.pl/choroby/choroba-lokomocyjna,77.html (dostęp 23.06.2021)

Choroba lokomocyjna u dzieci

czas czytania: 4 min