Bez kategorii,  Bez kategorii - farmacja.pl,  Mgr.farm - farmacja.pl,  Zawód farmaceuty - mgr.farm - farmacja.pl

Zmarł wynalazca najpopularniejszego leku przeciwbólowego…

Światowej sławy chemik, dr Stewart Adams zmarł 30 stycznia 2019 r. Pomógł on opracować środek przeciwbólowy ibuprofen, który opatentowano na początku lat 60. ubiegłego wieku.

Dr Stewart Adams, który odkrył ibuprofen, urodził się w Northamptonshire. Po ukończeniu szkoły w wieku 16 lat rozpoczął aplikację farmaceutyczną w aptece Bootsa w Cambridgeshire. Należała ona do popularnej sieci aptek i sklepów kosmetycznych. Następnie studiował farmację na University of Nottingham i rozpoczął pracę w firmie Boots Pure Drug Company w 1952 roku.

Rok później rozpoczął badania nad substancjami, które miały działać przeciwbólowo w reumatoidalnym zapaleniu stawów. W ciągu następnych 10 lat dr Adams i jego zespół przeprowadzali testy różnych związków, z których Komunikat MZ ws. uzupełnienia danych do DRR wiele się nie powiodło się. W końcu odkryli kwas 2-(4-izobutylofenylo) propionowy, który później stał się znany jako ibuprofen. Licencjonowanym lekiem na receptę ibuprofen został w 1969 r.

Dr Adams został uhonorowany za swoje badania Działania niepożądane z perspektywy firmy farmaceutycznej honorowym doktoratem nauk Uniwersytetu w Nottingham i dwiema niebieskimi tablicami Królewskiego Towarzystwa Chemicznego. Pozostał z firmą Boots UK przez resztę Co zrobić jeżeli recepta na insulinę Toujeo nie ma podanej dawki? swojej kariery jako szef nauk farmaceutycznych. W 2015 roku powiedział BBC, że najbardziej cieszy go fakt, że setki milionów ludzi na całym świecie zażywają narkotyk, który odkrył.

Czytaj także:  Aptekarze ocenili potrzeby mieszkańców. Radni nie zgodzili się na to rozwiązanie…

Jego syn, Chris, adwokat w Nottingham, powiedział o ojcu, że był bardzo skromnym, obiektywnym i wyważonym człowiekiem. Ponadto był bardzo oddany swojej pracy i rodzinie.

Źródło: IK/www.nottinghampost.com

Artykuł Zmarł wynalazca najpopularniejszego leku przeciwbólowego… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Artykuł Zmarł wynalazca najpopularniejszego leku przeciwbólowego… pochodzi z serwisu Farmacja.pl.

Zmarł wynalazca najpopularniejszego leku przeciwbólowego…

czas czytania: 1 min