Bez kategorii

Wystarczy włos, by sprawdzić, czy ktoś był pod wpływem substancji psychoaktywnych

Naukowcy z Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy opracowali nową metodę znajdowania w organizmie śladów dopalaczy, leków i narkotyków. Aż 80% znanych substancji psychoaktywnych będzie można wykryć dzięki temu rozwiązaniu.

Dotychczas był problem z identyfikacją niestandardowych substancji psychoaktywnych w organizmie podejrzanego, takich jak dopalacze lub leki psychotropowe, ponieważ jest ich bardzo wiele i ciągle pojawiają się nowe. Zwykłe testy na wykrycie narkotyków nie są wystarczające.

Obecnie badacze z prywatnego Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy kończą prace nad nową metodą analizy próbek biologicznych – krwi, moczu lub włosów – pod kątem obecności śladów związków psychotropowych. Ślady po tych związkach utrzymują się we krwi do kilkudziesięciu godzin, w moczu – do kilku dni, a we włosach – do 3 miesięcy. Firma chce ruszyć z komercyjną realizacją badań już od stycznia tego roku.

Jak donosi dr Jakub Czarny z IGS, naukowcom udało się opracować metodę wykrywania w próbkach biologicznych ok. 500 związków, w tym narkotyków, trucizn, leków i aż 300 dopalaczy. Jest to ok. 80% znanych dotąd związków psychoaktywnych. Badanie może wykryć zarówno klasyczne narkotyki, wszystkie dostępne na rynku benzodiazepiny, wszystkie trójcykliczne leki antydepresyjne, leki antyepileptyczne nowej generacji czy np. GHB, czyli pigułkę gwałtu. Ponadto badanie będzie na bieżąco uzupełniane o nowe substancje, które pojawiają się na rynku.

Czytaj także:  Prof. Sznitowska nowym konsultantem krajowym z dziedziny farmacji przemysłowej

Takie badanie krwi będą mogły wykorzystać organy ścigania. Znajdzie zastosowanie np. do badania kierowców w ramach kontroli lub w przypadkach podejrzenia prowadzenia pojazdu „pod wpływem”. Z kolei rodziców pewnie bardziej zainteresuje badanie moczu dziecka. Dr Czarny dodaje, że z badania IGS VIDEO: Wrzawa na posiedzeniu komisji zdrowia. Resort się tłumaczy, a opozycja jest nieugięta mogą chcieć też skorzystać niektórzy pracodawcy. Zwłaszcza w przypadku zawodów, gdzie wykonywanie pracy w stanie nietrzeźwości jest zabronione.

Ile może NIL: Zaproszenie na seminarium naukowe kosztować takie badanie? – My chcemy, aby badanie 500 związków we włosach kosztowało 790 zł. A badanie kierowców to byłby koszt 450 zł, a moczu 300 zł – odpowiada badacz z IGS.

Źródło: IK/tvp.info

Artykuł Wystarczy włos, by sprawdzić, czy ktoś był pod wpływem substancji psychoaktywnych pochodzi z serwisu mgr.farm.

Wystarczy włos, by sprawdzić, czy ktoś był pod wpływem substancji psychoaktywnych

czas czytania: 2 min