Bez kategorii

Wynagrodzenie dla studenta za staż w aptece? Ministerstwo Zdrowia odpowiada…

Kilka tygodni temu grupa studentów farmacji z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wystosowała petycję do Ministra Zdrowia. Apelowali oni o wynagrodzenie, za pracę jaką wykonują podczas 6-miesięcznej praktyki zawodowej w aptece. Resort zdrowia udzielając odpowiedzi, nie pozostawił wątpliwości...

– W imieniu Studentów farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwracam się z prośbą o przyznanie wynagrodzenia magistrom farmacji odbywającym sześciomiesięczny staż (praktykę) w ramach studiów magisterskich na kierunku farmacja – pisali studenci w petycji skierowanej do Łukasza Szumowskiego (czytaj więcej: Studenci farmacji walczą o płatny staż. Napisali petycję do Ministra Zdrowia…).

Jej autorzy wskazywali, że bezpłatna sześciomiesięczna praktyka w aptece dla magistrów farmacji jest Posiedzenie Komisji Zdrowia za tydzień… nieadekwatna do wiedzy i potrzeb finansowych stażystów (czytaj więcej: Po co nam ten staż?!). Ich zdaniem sytuacja ta jest upokarzająca, bo zmuszeni są do czerpania środków finansowych od swoich rodzin.

– Niewątpliwe odbywanie bezpłatnej praktyki po obronie pracy magisterskiej zniechęca nowych kandydatów do podjęcia kształcenia na studiach farmaceutycznych. Rynek pracy został wysycony technikami farmaceutycznymi, lecz niestety brakuje magistrów farmacji, którzy są niezbędni do funkcjonowania aptek – czytamy w petycji.

Czytaj także:  Aptekarze ocenili potrzeby mieszkańców. Radni nie zgodzili się na to rozwiązanie…

Ministerstwo zdrowia doradza stypendium socjalne

Niedawno Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na petycję studentów. Przypomniało, że studenci wszystkich kierunków medycznych odbywają praktyki zawodowe w oparciu o te same przepisy prawne i na tych samych zasadach.

– Studenci nie odbywają praktyk w ramach stosunku pracy i nie otrzymują wynagrodzenia za praktyki. Wszystkie czynności realizowane w ramach praktyk wykonują pod nadzorem oraz nie ponoszą odpowiedzialności zawodowej za wykonywane czynności – czytamy w odpowiedz resortu zdrowia.

Sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko wskazuje jednocześnie, że studenci realizujący praktyki w ramach studiów na kierunku farmacja mają prawo do określonych odrębnymi przepisami form pomocy finansowej: stypendia socjalne, stypendia za wyniki w nauce.

Do pobrania:

Źródło: ŁW/MZ

Artykuł Wynagrodzenie dla studenta za staż w aptece? Ministerstwo Zdrowia odpowiada… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Wynagrodzenie dla studenta za staż w aptece? Ministerstwo Zdrowia odpowiada…

czas czytania: 2 min