Bez kategorii

Wybieraj sam – klarytromycyna z monakoliną K i simwastatyną

W poniedziałek przed Czy mogę wydać 10 amp. Nebbudu (z op. 20 amp.) ze zniżką? południem odwiedza Cię pan Antoni. Jest to jego kolejna wizyta w ciągu tygodnia. Jest Twoim stałym pacjentem, emerytowanym urzędnikiem, z którym się dobrze rozmawia. Tym razem cierpi z powodu ostrego zapalenia zatok. Lekarz zalecił mu Klacid 500 mg 2 razy dziennie. Pamiętasz jednak o Szwedzka apteka internetowa chce być liderem innych lekach chorego, a poza tym pan Antoni pyta o preparat zawierający monakolinę K.

 

Informacje o pacjencie

Płećmężczyzna
Wiek68 lat
Wzrost180
Waga85 kg
ChorobyNadciśnienie tętnicze
Hipercholesterolemia
Ostre zapalenie zatok

 

 

Leki 

LekDawkowanie
Polsart Plus 80 + 12,51-0-0
Amlopin 5 mg0-0-1
Simvasterol 20 mg0-0-1
Bisocard 2,5 mg (bisoprolol)1-0-0
Klacid 500 mg1-0-1
Momester aer do nosa1-0-1
Enterol1-0-1

 

 

Wywiad

Pan Antoni od 20 lat leczy się na nadciśnienie tętnicze, a od 10 lat na hipercholesterolemię. Od 5 lat ciśnienie tętnicze jest stabilne, w związku z czym leki pozostają bez zmian. W zeszłym tygodniu pan Antoni był u kardiologa, który zlecił mu zrobienie lipidogramu. Pacjent w Wycofane trzy leki z budezonidem. Złe wyniki badań NIL… piątek odebrał wyniki. Okazało się, że cholesterol i LDL jest podwyższony pomimo stosowania diety i leczenia simwastatyną.

Czytaj także:  Pozbawienie piersi receptą na spadek kosztów terapii?

Poza tym w weekend był z wnukiem na wyjeździe za miasto. Dużo czasu spędzili na zewnątrz i pan Antoni wrócił do domu chory. Zaostrzeniu uległo zapalenie zatok przynosowych, które leczył od ponad tygodnia. W związku z tym wybrał się do POZ, jednak nie udało mu się dostać do swojej lekarki. Lekarz zastępujący zapisał klarytromycynę w dawce 500 mg co 12 godzin, ze względu na uczulenie p. Antoniego na amoksycylinę. Poza tym ma stosować steryd donosowy.

Jak już wiesz, pacjent ma problemy ze zbyt wysokim LDL. Chory bardzo się tym przejął i pyta czy do czasu wizyty u kardiologa może zastosować preparat z monakoliną K. Słyszał, że jest to naturalny sposób na obniżenie złego cholesterolu.

 

Co doradzisz? (kliknij w jedną z opcji poniżej)

  1. Wydajesz zapisane leki (Klacid i Momester) oraz polecasz dobry preparat zawierający Monakolinę K. Sugerujesz zmianę leczenia hipolipemizującego.
  2. Wydajesz zapisane leki (Klacid i Momester), ale odradzasz stosowanie Monakoliny K. Monakolina K to naturalna statyna (lowastatyna), a pan Antoni stosuje już simwastatynę. Sugerujesz zmianę leczenia hipolipemizującego.
  3. Zalecasz odstawienie symwastatyny na czas leczenia klarytromycyną i odradzasz stosowanie Monakoliny K.  Do symwastatyny p. Antoni może wrócić po 14 dniach od zakończenia leczenia antybiotykiem. Sugerujesz zmianę leczenia hipolipemizującego.
Czytaj także:  Pracownicy aptek muszą do 31 maja złożyć specjalne oświadczenie

Wybieraj sam – klarytromycyna z monakoliną K i simwastatyną

czas czytania: 2 min