Bez kategorii

Witaminy dla dzieci – jakie są zalecenia?

Profilaktyka niedoboru witaminy D3

W temacie witamin dla dzieci jako pierwsza na myśl przychodzi witamina D. Jej głównym źródłem u człowieka jest synteza skórna. W Polsce, ze względu na położenie geograficzne kraju, możliwość wytworzenia witaminy D jest ograniczona, stąd niedobory są bardzo rozpowszechnione i dotyczą 50-80% populacji. Stwarza to konieczność uzupełniania witaminy D odpowiednią suplementacją.

Podawanie cholekalcyferolu dzieciom rozpoczyna się od pierwszych dni życia. Rekomendowana, doustna dawka dla noworodków i niemowląt wynosi 400 j.m./dobę. W przypadku dzieci karmionych sztucznymi mieszankami należy uwzględnić ilość witaminy D zawartą w pożywieniu.

U dzieci i młodzieży od 1. do 18. roku życia zalecana dawka witaminy D wynosi 600-1000 j.m./dobę. Zależy ona od masy ciała i zachowań mogących ograniczać syntezę skórną.

Obecnie na rynku znajdziemy preparaty (zarówno leki, jak i suplementy diety) zawierające witaminę D w postaci kropli, płynu doustnego, tabletek, kapsułek, kapsułek twist-off czy pastylek do ssania.

Czytaj również: Parenting w aptece – najczęstsze dolegliwości u dzieci: preparaty witaminowe

Profilaktyka niedoboru witaminy C

Zapotrzebowanie na witaminę C u niemowląt i dzieci wynosi 2 mg/kg masy ciała. Najlepszymi źródłami kwasu askorbinowego są owoce i warzywa (m.in. owoc dzikiej róży i czarna porzeczka). W przypadku zwiększonego zapotrzebowania bądź niemożności dostarczenia rekomendowanej dawki witaminy C wraz z pożywieniem, można zastosować preparaty uzupełniające niedobory. Dostępne postacie to krople doustne, pastylki do ssania, żelki, granulaty do rozpuszczania w wodzie i tabletki.

Stosowanie dużych dawek witaminy C jest bardzo popularne wśród pacjentów z objawami przeziębienia. Na ten moment nie ma badań Odpowiedzialność zawodowa farmaceuty klinicznych potwierdzających jej skuteczność w tym wskazaniu. Natomiast potwierdzono, że regularna suplementacja zalecaną dawką odpowiednio dobraną do masy ciała skraca czas trwania objawów przeziębienia.

Profilaktyka niedoboru witaminy K

Niedostateczna podaż witaminy K u noworodków może prowadzić do wystąpienia krwawienia związanego z jej niedoborem, zwanego chorobą krwotoczną noworodków. Zapotrzebowanie na witaminę K w okresie niemowlęcym to 1 µg/kg/dobę. Zawartość witaminy K w mleku kobiecym wynosi ok. 0,25 µg/100 ml i jest niewystarczająca do pokrycia dobowego zapotrzebowania.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami wszystkie noworodki w ciągu pierwszych 5 godzin życia powinny otrzymać witaminę K. Noworodkom urodzonym o czasie rekomendowane jest podanie 1 mg domięśniowo. Witaminę K należy podać doustnie, w dawce 2 mg, w sytuacjach gdy przeciwwskazana jest podaż i.m. lub gdy rodzice nie wyrażają zgody na domięśniowe podanie preparatu. Jednorazowa dawka witaminy K podana po urodzeniu nie zapewnia jednak ochrony Czy można realizować recepty pełnopłatne, wystawione na kartce papieru tylko z pieczątka lekarza bez kodów? przed późną postacią choroby krwotocznej. W związku z tym wskazana jest dalsza suplementacja. Począwszy od 3. t.ż. dzieci karmione piersią, urodzone o czasie lub ≥ 34. t.c. powinny otrzymywać witaminę K w dawce 150 µg/dobę do końca 3. m.ż.

Profilaktyka niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12 jest jedną z przyczyn anemii. Dzienne zapotrzebowanie u dzieci wynosi od 0,9 do 2,4 µg. Warto zwrócić uwagę, że dla niemowląt karmionych piersią jedynym źródłem tej witaminy jest pokarm matki. W przypadku niedoboru u matki dziecko otrzymuje zmniejszoną jej ilość. Zapasy witaminy B12, zgromadzone podczas życia płodowego magazynowane są w wątrobie noworodków. Jednak przyjmuje się, że wystarczą one na 6-8 miesięcy. Dlatego też zalecana jest dodatkowa suplementacja kobalaminy. Na rynku znajdziemy preparat będący połączeniem trzech witamin z grupy B: B6, B9 oraz B12 w postaci kropli doustnych.

Sprawdź także: Wyprawka dla dziecka z apteki

Czytaj także:  AOTMiT: Pierwsze posiedzenie Rady Przejrzystości w 2019 r.

Piśmiennictwo:

  1. Wytyczne dla lekarzy rodzinnych dotyczące suplementacji witaminy D. Forum Medycyny Rodzinnej 2013, 7.2: 55-58.
  2. Kantorska A., Witamina C – rola i znaczenie dla organizmu.
  3. Zalecenia zespołu ekspertów dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt. Przew Lek 2007, 3: 26-28.
  4. Profilaktyka krwawienia z niedoboru witaminy K. Zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, 2016.
  5. Zalecenia dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K. Stand Med Pediatr 2016, 13:26-37.
  6. Analiza obrazu klinicznego Jakie szczepienia należy wykonać przed podróżą do Afryki? niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 u dzieci. Nowa Pediatr 2019; 23.1: 40-46.

Witaminy dla dzieci – jakie są zalecenia?

czas czytania: 3 min