Bez kategorii

W Polsce to lek OTC. Za jego wwóz do Białorusi grozi więzienie…

Białoruskie służby ostrzegają przed przewożeniem przez granicę pewnych leków Kontakt . Okazuje się, że nawet popularny środek na przeziębienie może podczas kontroli zostać uznany za wwożony do kraju groźny narkotyk. A z tym na Białorusi nie ma żartów...

– W Białymstoku Theraflu sprzedano mi bez recepty, dlatego na granicy spokojnie skierowałem się na „zielony korytarz”. Ale celnicy mieli pytania co do środka na przeziębienie. Wyjaśniło się, że zawiera ono pseudoefedrynę – relacjonował w ubiegłym roku portal onliner.by nieprzyjemną przygodę Dzmitryja z Mińska.

Pseudoefedryna jest na Białorusi traktowana jako środek psychotropowy. Za jej posiadanie, można być pociągniętym do odpowiedzialności karnej (czytaj więcej: Kilogramy tabletek z pseudoefedryną w rękach celników).

– I to od razu z dwóch bardzo groźnie brzmiących artykułów kodeksu karnego. Artykuł 328-1 przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 do 7 lat i konfiskatę mienia – za „nielegalny przewóz przez granicę substancji narkotycznych i psychotropowych”, a bardziej ogólny artykuł 328 – nawet do 15 lat więzienia. Za „nielegalny obrót” tymi środkami – pisze serwis belsat.eu.

Czytaj także:  Wybieraj sam – klarytromycyna z monakoliną K i simwastatyną

W Polsce i na Litwie część popularnych i powszechnie dostępnych, nawet bez recepty, preparatów zawiera pseudoefedrynę. Większych dawkach może ona działać nawet jak amfetamina. Zresztą często wykorzystuje się ją do produkcji tego narkotyku.  I tak też traktują ją białoruskie służby (czytaj więcej: Produkowali narkotyki z leków dostępnych w aptekach).

Są też inne lekarstwa potencjalnie niebezpieczne, za przewóz których może grozić odpowiedzialność karna. Są to leki zawierające nie tylko pseudoefedrynę, ale też inne substancje psychoaktywne. Między innymi: Theraflu ND, Solpadein, Sudafed, Relanium, Alprox, Cirrus, Diazepamum, Psudophedrin, Lorafen, Corvalol, Fenezepam, Zolpidem, Estazolam, Stilnox i Lexotam.

– A na liście środków narkotycznych, substancji narkotycznych i ich prekursorów podlegających kontroli państwa oraz deklarowaniu przy przekraczaniu granicy, znajdują się tramadol, barbital, diazepam, morfina, bromazepam, efedron i kodeina – skrupulatnie wyliczają celnicy.

Ograniczenia ilościowe

Nie oznacza to jednak Ukradli kosmetyki z apteki. Policja publikuje zapis z monitoringu… , że tego typu leków nie można wcale wwieźć na teren Białorusi. Dopuszczalne jest ich posiadanie, do pewnej dozwolonej ilości substancji czynnej (czytaj więcej: KAS przechwyciła przemyt nielegalnych leków).

Czytaj także:  Firmy mają dwa lata na zmiany w procesach produkcji sartanów

– Wwóz na terytorium Białorusi takich preparatów nawet dla osobistego użytku jest ograniczony: zawartość środka narkotycznego – w ilości nieprzekraczającej tygodniowego zapotrzebowania, a preparatów, w których składzie są środki psychotropowe – nie więcej niż Żądają upublicznienia nazw podmiotów wywożących leki 90 jednorazowych dawek. Preparaty muszą znajdować się w fabrycznym opakowaniu – informują białoruskie służby.

Źródło: ŁW/belsat.eu

W Polsce to lek OTC. Za jego wwóz do Białorusi grozi więzienie…

czas czytania: 2 min