Bez kategorii

W aptece kazali jej wylać przeterminowane leki do toalety

Mieszkanka Warszawy w dwóch aptekach należących do sieci DOZ usłyszała, że przeterminowane leki w płynie ma wyrzucić do domowego kosza albo wylać do kanalizacji. I to pomimo faktu, że w obu aptekach znajdowały się pojemniki na przeterminowane leki. Gazeta Wyborcza zapytała o tę sytuację rzecznika sieci Dbam o Zdrowie...

Pani Marta jest mamą często chorującego niemowlaka, dlatego w jej apteczce domowej często zostają przeterminowane syropy lub antybiotyki. Zapytała więc w jednej z aptek, znajdujących się na warszawskiej Woli – co powinna z nimi zrobić. W aptece znajdował się pojemnik na przeterminowane leki, jednak od pracowników usłyszała, że nie przyjmują preparatów w płynie. Stwierdzili, że należy je wylewać do toalety. W innej aptece tej samej sieci, usłyszała z kolei, że leki płynne wyrzuca się do domowego kosza.

Dziennikarze Gazety Wyborczej zwrócili się z pytaniem o tę sytuację do rzeczniczki sieci Dbam o Zdrowie. To właśnie w aptekach tej sieci, pacjentka spotkała się z takimi reakcjami pracowników. Olga Rosłonek przekonuje, że pojemniki na przeterminowane leki znajdują się w widocznym i dostępnym miejscu.

– Nie jest wymagana zgoda personelu, by wrzucić tam przeterminowane leki. Osoba, która chce z nich skorzystać, nie powinna mieć żadnych trudności – twierdzi Rosłonek w rozmowie z dziennikarzami.

Czytaj także:  Dramatyczne listy polskich aptekarzy trafiły do Komisji Europejskiej

Rzeczniczka dodaje, że jedynym przypadkiem, gdy w pojemniku nie można umieścić odpadów, jest jego zapełnienie.

– Nie zależy to od personelu apteki Zmarł mgr farm. Grzegorz Zagórny . Firma odpowiedzialna za odbiór przeterminowanych leków z naszych aptek została zobowiązana, by robić to częściej – dodaje.

Co na to przedstawiciele miasta?

Co ciekawe przedstawiciele stołecznego ratusza poinformowali Gazetę Wyborczą, że pojemniki na przeterminowane leki w aptekach są wystawiane przez Od wulkanizacji do alkoholizmu. Historia disulfiramu… miasto – jeśli tylko wyrażą one takie zapotrzebowanie (czytaj więcej: Warszawa: wstrzymanie odbioru leków przeterminowanych przypadkiem odosobnionym). Ich lista jest dostępna stronie czysta.um.warszawa.pl. Pełne pojemniki na zlecenie miasta odbiera z aptek firma Partner. Następnie przekazuje przeterminowane leki do instytucji, które mają specjalne zezwolenie na utylizację odpadów medycznych.

Ratusz podkreśla, że leki to odpady niebezpieczne i nie wolno ich wyrzucać do kanalizacji czy do śmietników razem z odpadami komunalnymi. W aptekach powinny znajdować się dwa pojemniki: na leki i termometry rtęciowe. Ale tylko nieuszkodzone. Te zbite należy szczelnie zapakować i przekazać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (czytaj więcej: Przez 10 lat zebrano 20 ton niepotrzebnych leków).

Czytaj także:  Koncentracja aptek: samorząd zawodowy może nie zgodzić się na powstanie kolejnej apteki

Źródło: ŁW/warszawa.wyborcza.pl

Artykuł W aptece kazali jej wylać przeterminowane leki do toalety pochodzi z serwisu mgr.farm.

W aptece kazali jej wylać przeterminowane leki do toalety

czas czytania: 2 min