PLMVS - mgr.farm

VIDEO: Instrukcja dla aptek z generowania certyfikatu dostępu do PLMVS

Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL) jest w trakcie bieżącego procesu nadawania certyfikatów dostępu do środowiska produkcyjnego PLMVS. Fundacja przygotowała filmowy instruktaż, pokazujący krok po kroku w jaki sposób dokonać wygenerowania certyfikatu.

Apteki ogólnodostępne i szpitalne oraz hurtownie mogą podłączyć się do PLMVS (Polskiego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków) za pośrednictwem własnego oprogramowania IT poprzez zintegrowanie go (pośrednie lub bezpośrednie) z PLMVS. Lista oprogramowania dopuszczonego do integracji z systemem, dostępna jest na stronie Fundacji KOWAL.

Proces certyfikacji już trwa

Jednocześnie fundacja KOWAL musi zweryfikować tożsamość, rolę oraz mandat użytkowników mających dostęp do systemu. Dlatego podstawą do nadania dostępu do PLMVS jest posiadane zezwolenie na prowadzenie apteki lub obrotu hurtowego. Dane o aktualnych pozwoleniach oraz przypisanych do nich lokalizacjach udostępni Fundacji Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Każda apteka/apteka szpitalna oraz hurtownia otrzyma od Fundacji KOWAL korespondencję z loginem do systemu. W przypadku braku i/lub błędnych danych w bazie CSIOZ, Fundacja prześle też prośbę o podanie aktualnego adresu mailowego. Posłuży on do przesłania linku do zmiany hasła do PLMVS i umożliwi pobranie certyfikatu. W przypadku braku odpowiedzi w ciągu dwóch tygodni od otrzymania korespondencji zespół Fundacji rozpocznie prace na danych od CSIOZ.

Czytaj także:  WAŻNE: Główny Inspektor Farmaceutyczny wyjaśnia alerty z PLMVS

Pobrany certyfikat można zainstalować samodzielnie na komputerach, które rejestrują przepływ produktów leczniczych. Można go też przekazać do dostawcy IT, który po zainstalowaniu go do zintegrowanego systemu operacyjnego pozwoli na połączenie z PLMVS. Dostawcy IT należy przekazać, o ile jest taka potrzeba przewidziana specyfiką systemu aptecznego, login oraz hasło celem umieszczenia go w konfiguracji systemu zintegrowanego. Przed rozpoczęciem użytkowania systemu należy zaakceptować Ogólne Warunki Użytkowania PLMVS.

Fundacja KOWAL rozpoczęła już proces certyfikacji użytkowników końcowych (apteki, hurtownie), umożliwiający dostęp do krajowego systemu weryfikującego autentyczności leków PLMVS. Nadanie certyfikatów stanowi proces rozłożony w czasie z uwagi na ilość użytkowników końcowych, których liczba wynosi ok. 16 000 (czytaj więcej: System PLMVS: Certyfikacja apteki niezbędna do 9 lutego 2019).

Jak pobrać certyfikat?

Fundacja przygotowała też filmowy instruktaż pokazujący jak wygenerować certyfikat. KOWAL zapewnia, że nie jest to skomplikowane ani czasochłonne. Cały proces trwa niecałe 5 minut, co prezentuje wspomniane video instruktażowe.

VIDEO: Instrukcja dla aptek z generowania certyfikatu dostępu do PLMVS

czas czytania: 2 min