Bez kategorii

Usuwanie leków ze ścieków – nowa metoda w Estonii

Estońscy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie opracowali nową metodę usuwania pozostałości leków Interakcje leków z pożywieniem cz. 8 – Cefuroksym ze ścieków. W tym celu będą Sytuacja aptek indywidualnych jest dramatyczna… wykorzystywane aerożele organiczne.

Aerożele otrzymywane są ze związków fenolowych, które pochodzą z miejscowych łupków bitumicznych (czytaj więcej: Ptaki i ryby na antydepresantach. Zatrważające zanieczyszczenie rzek lekami w Australii). Organiczny aerożel to materiał wyjątkowo lekki i porowaty, słabo przewodzący ciepło oraz prąd elektryczny.

Doktor Mihkel Koel z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie prowadzi badania dotyczące wdrażania zasad chemii bezodpadowej, tzw. zielonej chemii. Dzięki domieszce metali (żelaza, miedzi, kobaltu i niklu) aerożel staje się znakomitym nośnikiem katalizatora, którego można użyć np. do oczyszczania ścieków. Najlepsze wyniki pojawiły się przy użyciu niklu. Ponieważ aerożel jest materiałem wysoce porowatym, o dużej powierzchni właściwej, jest dobrze znany ze swoich doskonałych właściwości adsorbujących. Szczególnie jest to ważne w przypadku katalizatora.

Przy użyciu tego katalizatora naukowcom z Tallina udało się metodą fotokatalityczną usunąć ze ścieków antybakteryjny trimetoprim, który stosuje się w leczeniu WAŻNE: Jak wygenerować zestawienie refundacyjne za pierwszą połowę stycznia? infekcji nerek. Do tej pory metody oczyszczania wody z odpadów farmaceutycznych były niezwykle skomplikowane i niezbyt skuteczne.

Czytaj także:  Top 10 błędów, jakie popełniają pacjenci podczas farmakoterapii

Źródło: IK/teraz-srodowisko.pl

Artykuł Usuwanie leków ze ścieków – nowa metoda w Estonii pochodzi z serwisu mgr.farm.

Usuwanie leków ze ścieków – nowa metoda w Estonii

czas czytania: 1 min