Bez kategorii

URPL – jednorazowe podkłady chłonne nie nadają się dla zwierząt

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał komunikat w sprawie stosowania podkładów chłonnych jednorazowych niejałowych jako akcesoriów higienicznych dla zwierząt.

Jak się okazuje, podkłady chłonne jednorazowe niejałowe są używane niezgodnie z ich przewidzianym zastosowaniem, które nadał im wytwórca. Dystrybutorzy nagminnie oferują je jako akcesoria higieniczne dla zwierząt. Takie postępowanie jest niezgodne z art. 8 ust. 2 ustawy o wyrobach medycznych Prokuratura bada związek pomyłki w aptece ze śmiercią kobiety (czytaj więcej: URPL – zmiana kodów EAN-13 na GTIN-14 dla leków).

Artykuł ten stanowi, że materiały promocyjne, prezentacje i informacje o wyrobach nie mogą wprowadzać w błąd co do właściwości i działania URPL: Wykaz leków dopuszczonych do obrotu 12/2018 wyrobu medycznego. A może tak się dziać m.in. poprzez przypisywanie mu właściwości, funkcji i działania, których nie posiada, lub sugerowanie zastosowania lub właściwości innych niż deklarowane przy wykonaniu oceny zgodności.

Zgodnie z art. 92 ust. 2 tej ustawy kto rozpowszechnia dotyczące wyrobów medycznych informacje lub materiały promocyjne wprowadzające w tego rodzaju błąd albo prezentuje wyroby w sposób Małopolska: 50 aptek wciąż niepodłączonych do e-recepty wprowadzający w taki błąd podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ponadto wyrób medyczny powinien być używany zgodnie z przewidzianym zastosowaniem. Użytkownik wyrobu jest obowiązany do przestrzegania instrukcji używania.

Czytaj także:  Zabytkowa apteka na Nowym Świecie – jakie będą jej dalsze losy?

W związku z tym URPL stanowczo twierdzi, że oferowanie i używanie jednorazowych podkładów chłonnych, które są przeznaczone dla ludzi, jako akcesoriów higienicznych dla zwierząt, jest niezgodne z przepisami. W dodatku może narażać na odpowiedzialność karną osoby oferujące w ten sposób te podkłady (czytaj więcej: URPL o rtęci w szczepionkach).

Źródło: IK/urpl.gov.pl

Artykuł URPL – jednorazowe podkłady chłonne nie nadają się dla zwierząt pochodzi z serwisu mgr.farm.

URPL – jednorazowe podkłady chłonne nie nadają się dla zwierząt

czas czytania: 2 min