dyżury aptek - mgr.farm

Uchwała przepchnięta bez konsultacji z aptekarzami

Farmaceuci z powiatu ostrowieckiego uważają, że na ostatniej sesji Rady Powiatu przepchnięto uchwałę w sprawie rozkładu godzin pracy aptek, bez konsultacji z aptekarzami. Urzędnicy tłumaczą się brakiem czasu i troską o bezpieczeństwo mieszkańców…

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego radni podjęli uchwałę w sprawie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych. Wywołało to niemałe kontrowersje. Część radnych zwracała uwagę, że treści uchwały nie skonsultowano z przedstawicielami aptek, które mają pełnić dyżury. Tymczasem zarówno starosta Marzena Dębniak, jak i naczelnik Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych Mariusz Łata zapewnili, że do takich rozmów są gotowi.

– Zdaniem naczelnika, czas jednak był nieubłagany i najpierw, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, należało przyjąć uchwałę jeszcze w tym roku, a dopiero później szukać dróg do wypracowania wspólnego stanowiska – relacjonuje Gazeta Ostrowiecka.

Na sesji Rady obecni byli także przedstawiciele ostrowieckich farmaceutów. Reprezentowali ich Bartłomiej Nicieja i Piotr Kasprzyk. Obaj podkreślili, że rada próbuje przepchnąć uchwałę bez konsultacji. Dodatkowo z niewiadomych powodów nie uwzględniono w niej wszystkich aptek z terenie powiatu, a jedynie te działające na terenie Ostrowca. Ich zdaniem takie dyżury mogą być pełnione tylko w ramach dobrowolności i stosownego wynagrodzenia.

Czytaj także:  W Koluszkach bojkotują dyżury aptek

Apteki nie ratują życia w nocy

Aptekarze przekonują, że dyżury aptek nie są obecnie konieczne. Ich celem nie jest bowiem ratowania życia pacjentów, ale wygoda – dla wszystkich, oprócz aptekarzy. Najczęściej kupowanymi artykułami w trakcie dyżurów aptek są tabletki od bólu głowy, kubki na mocz, testy ciążowe i prezerwatywy.

– Farmaceuci nie mają obowiązku działać wbrew swojemu interesowi i wykonywania pracy ponad siły. Nie chcą być wykorzystywani do pracy, jak niewolnicy. Chcą każdą noc spędzać w gronie rodzinnym – relacjonuje Gazeta Ostrowiecka.

Rady powiatów coraz częściej podejmują uchwały o dyżurach ignorując możliwości farmaceutów, których jest coraz mniej. W 2018 roku większość ostrowskich aptekarzy, za wyjątkiem przedstawicieli ogólnopolskich sieci, protestowała przeciwko całonocnym dyżurom (czytaj więcej: Od 1 lutego większość aptek w Ostrowcu zaprzestaje dyżurów nocnych). Przekonywali, że apteki nie posiadają na stanie leków ratujących życie. Dlatego chorzy po pomoc powinni udawać się do szpitala, a nie aptek. Z kolei leki przeciwbólowe i przeciwzapalne są dostępne we wszystkich sklepach i stacjach benzynowych.

Problem nocnych i świątecznych dyżurów aptek jest problemem ogólnopolskim. Coraz częściej rady powiatów przyjmują uchwały, a aptekarze odmawiają pełnienia dyżurów nocnych (czytaj więcej: Konflikty wokół dyżurów aptek narastają. Ministerstwo Zdrowia zwleka…).

Czytaj także:  W Głuchołazach od stycznia nie będzie dyżurów aptek

Jak zauważa starosta Marzena Dębniak, rada powiatu, jest jednak zobligowana do przyjęcia takiej uchwały. Nawet jeśli nie jest komfortowe ani dla samorządu, ani dla farmaceutów.

W trakcie sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, głos zabierał radny Dariusz Czupryński, na co dzień ratownik medyczny. Podkreślał on, że część pacjentów, którym aptekarze mogliby pomóc na dyżurach, najczęściej przejmuje pogotowie ratunkowe. Rozumiejąc stanowisko farmaceutów, zaapelował, jednak, by oni z kolei rozumieli potrzeby mieszkańców. A dostęp do apteki całodobowej jest dla nich gwarantem bezpieczeństwa zdrowotnego.

Źródło: ŁW/Gazeta Ostrowiecka

Artykuł Uchwała przepchnięta bez konsultacji z aptekarzami pochodzi z serwisu mgr.farm.

Uchwała przepchnięta bez konsultacji z aptekarzami

czas czytania: 3 min