ustawa o zawodzie - mgr.farm

Teraz Ustawa! Podpisz petycję do Ministra Zdrowia!

Niedawno prace zakończył Zespół ds. Opracowania Projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty. Z doniesień medialnych wynika, że gotowy projekt Ustawy trafił na biurko Ministra Zdrowia 15 stycznia 2019 r. Farmaceuci niepokoją się jednak o jego dalsze losy, po odejściu z resortu zdrowia Marcina Czecha…

Odejście z Ministerstwa Zdrowia dotychczasowego podsekretarza stanu – Marcina Czecha – zaniepokoiło środowisko farmaceutyczne. Wiceminister Czech był zaangażowany w kluczowe dla polskiej farmacji projekty: Ustawy o Zawodzie Farmaceuty oraz Pilotażu Opieki Farmaceutycznej. Po jego rezygnacji z pełnionej funkcji, dalszy ich los pozostaje niepewny (czytaj więcej: Marcin Czech odchodzi z Ministerstwa Zdrowia). Dlatego niezbędna jest mobilizacja środowiska i medialne poruszenie. Konieczne jest podkreślenie wagi i konieczności kontynuowania wspomnianych projektów – szczególnie Ustawy o Zawodzie Farmaceuty!

Niedawno prace zakończył Zespół ds. Opracowania Projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty. Z doniesień medialnych wynika, że gotowy projekt Ustawy trafił na biurko Ministra Zdrowia 15 stycznia 2019 r (czytaj więcej: Minister Zdrowia otrzymał projekt ustawy o zawodzie farmaceuty!). Jest to projekt będący efektem pracy ekspertów i przedstawicieli wszystkich stron i obszarów polskiej farmacji: naukowców, urzędników, aptekarzy i szpitalników. Środowisko farmaceutyczne czeka na jednolity akt prawny, który ureguluje kwestie związane z wykonywaniem zawodu farmaceuty w Polsce.

Czytaj także:  Farmaceuci potrzebują ustawy definiującej ich zawód

Petycja do Ministra Zdrowia

W obliczu niepewnego losu projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty, powstała oddolna inicjatywa środowiska farmaceutycznego. Jej celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz resortu zdrowia, na niecierpiącą zwłoki konieczność wprowadzenia projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty na kolejny etap procesu legislacyjnego.

– Wprowadzenie Ustawy o Zawodzie Farmaceuty jest gwarancją ewolucji zawodu farmaceuty w Polsce, tak jak to ma miejsce w innych krajach. To dokument, który dla polskiej farmacji będzie wielkim krokiem naprzód. To także wielka szansa i możliwości dla polskiego systemu ochrony zdrowia – podkreśla Łukasz Waligórski, redaktor naczelny MGR.FARM i współautor petycji.

Ustawa o Zawodzie Farmaceuty jest niezbędna po to, by farmaceuci mogli wesprzeć system ochrony zdrowia swoimi umiejętnościami i wiedzą. Niezwłocznego uregulowania wymagają kwestie związane z możliwością świadczenia przez farmaceutów opieki farmaceutycznej oraz rolą farmaceutów klinicznych w szpitalach. Autorzy petycji podkreślają, że tylko w ten sposób możliwe będzie wykorzystanie ich pełnego wykształcenia i umiejętności.

– W sytuacji, gdy system ochrony zdrowia boryka się niedoborem lekarzy, pielęgniarek oraz długimi kolejkami do specjalistów, wsparcie ze strony farmaceutów wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem. A umożliwiające to narzędzia znalazły się właśnie w projekcie Ustawy o Zawodzie Farmaceuty – podkreśla Waligórski.

Czytaj także:  Ustawa o zawodzie farmaceuty: przede wszystkim dobro pacjenta

Niezbędny krok, w ewolucji polskiej farmacji

Pilnego uregulowania wymagają kwestie dotyczące niezależności farmaceutów – szczególnie w obliczu patologicznych modeli biznesowych, które obecne są w polskich aptekach. Przykładem funkcjonujących na tym rynku patologii jest chociażby nagłośniona niedawno przez media historia z Jarocina – gdzie apteka funkcjonowała mimo nieobecności w niej farmaceuty, a pracująca w niej techniczka farmaceutyczna wydała pacjentowi dziesięciokrotnie wyższą dawkę morfiny (czytaj więcej: Techniczka pomyliła dawkę morfiny. Pacjentka nie żyje…).

– Ustawa o Zawodzie Farmaceuty jest sposobem na uregulowanie niezależności farmaceutów i zwiększenie ich odpowiedzialności za funkcjonowanie apteki. Szczególnie w obliczu merkantylnych pobudek ich pracodawców przedsiębiorców działających na tym rynku – twierdzą autorzy petycji.

Pod petycją mogą składać swoje podpisy farmaceuci, technicy farmaceutyczni oraz studenci farmacji. Podpisy zbierane będą do 17 lutego. Następnie petycja wraz z listą popierających je osób, zostanie przekazana Ministrowi Zdrowia.

Artykuł Teraz Ustawa! Podpisz petycję do Ministra Zdrowia! pochodzi z serwisu mgr.farm.

Teraz Ustawa! Podpisz petycję do Ministra Zdrowia!

czas czytania: 3 min