Bez kategorii

Ruszają prace nad bezpłatnymi lekami dla kobiet w ciąży. Ministerstwo wciąż milczy…

Beata Szydło poinformowała wczoraj za pośrednictwem Twittera, że Komitet Społeczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował i skierował do dalszych prac założenia projektu ustawy o bezpłatnych lekach dla kobiet w ciąży. Ministerstwo Zdrowia od 4 miesięcy milczy w tej sprawie...

O programie bezpłatnych leków dla Dolores est blanditiis rerum officiis veniam sint kobiet w ciąży mówiła Beata Szydło już w kwietniu 2018 r. Zapowiedziała go podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy. Projekt ustawy miał przygotować kierowany przeze nią Komitet Społeczny Rady Ministrów. Mówiła także, że znajdzie się w nim też  zabezpieczenie emerytalne matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci oraz premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka.

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski informował wówczas, że resort przeanalizuje, jakie będą koszty wprowadzenia bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Zapowiadał, że na pewno nie będzie to dotyczyło suplementów diety.

Czytaj także:  #16 Farmaceutyczne Podsumowanie Tygodnia

Podwyżka Dopegytu w tle

Grupa posłów po tych rewelacjach, wystosowała interpelację do Ministra Zdrowia. Domagali się w niej informacji o stanie realizacji projektu darmowych leków dla kobiet w ciąży. Posłowie oanna Augustynowska, Grzegorz Furgo i Joanna Frydrych wskazywali też, że niedługo po tym przeszło o 100% wzrosła cena leku Dopegyt. Ich zdaniem wcześniej cena leku Dopegyt rosła, ale nie nadmiernie i stopniowo, wraz z ogólnym wzrostem cen. To jedyny na rynku lek stosowany przez lekarzy w leczeniu nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Jednocześnie lek ten nie jest refundowany (czytaj więcej: Producent podniósł cenę Dopegytu po zapowiedziach darmowych leków dla kobiet w ciąży?).

Ceny leków Prezydent podpisał ważną dla aptekarzy ustawę nierefundowanych nie podlegają kontroli ministra zdrowia, a kształtowane są przez rynek. Niemniej wypowiedzi polityków, w tym ogłaszane przez nich zapowiedzi zmian w prawie, mają znaczący wpływ na zachowanie się podmiotów na rynku i w ten sposób politycy bezpośrednio oddziałują na kształtowanie się cen pozornie rynkowych – zwracają uwagę posłowie. – Lek Dopegyt przeznaczony jest głównie do leczenia nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Czytaj także:  Zapraszamy na warsztaty na temat antybiotykoterapii

Zdaniem posłów zważywszy na sekwencję zdarzeń, można wnioskować, że działania producenta leku Dopegyt mogły być celowe. Mogły one służyć odpowiedniemu ustawieniu swojej pozycji przed przystąpieniem do negocjacji z ministrem zdrowia w sprawie ustalenia ceny leku refundowanego.

Interpelacja złożono w Ministerstwie Zdrowia w sierpniu. Nikt z resortu Excepturi rem expedita voluptas officiis do tej pory na nią nie odpowiedział…

Źródło: ŁW/Gazeta Prawna/Twitter

Artykuł Ruszają prace nad bezpłatnymi lekami dla kobiet w ciąży. Ministerstwo wciąż milczy… pochodzi z serwisu mgr.farm - .

Ruszają prace nad bezpłatnymi lekami dla kobiet w ciąży. Ministerstwo wciąż milczy…

czas czytania: 3 min