e-recepta - mgr.farm

Recepty pełnopłatne po 1 stycznia. Czy farmaceuta musi uzupełniać PESEL?

Naczelna Izba Aptekarska odniosła się do kontrowersji, jakie wywołał niedawny komunikat wydany przez Ministerstwo Zdrowia. NIA podkreśla, że uzupełnianie brakujących danych na receptach jest przywilejem, a nie obowiązkiem farmaceuty…

21 grudnia Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat dotyczący obowiązku elektronicznego otaksowania recept, od 1 stycznia 2019 r. Będzie polegało ono na wytworzeniu Dokumentu Realizacji Recepty (DRR). Z komunikatu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w celu wytworzenia DRR pracownik apteki będzie musiał uzupełniać brakujący PESEL – także w przypadku recept pełnopłatnych (czytaj więcej: Od 1 stycznia apteki mają obowiązek elektronicznego otaksowania recept).

Ministerstwo Zdrowia na swoich stronach przypomina, że:

  • recepty, które nie będą zawierały danych pacjenta, o których mowa w art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, w szczególności numeru PESEL, można zrealizować po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy. Może to nastąpić na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę (podstawa prawna: §10 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept);
  • recepty, które nie będą zawierały identyfikatora pracownika medycznego lub danych dotyczących osoby uprawnionej do wystawiania recept albo podmiotu, można zrealizować po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy. Może to nastąpić na podstawie posiadanych danych (podstawa prawna §10 ust. 2 pkt 1 lub 2 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept).
Czytaj także:  Nierentowna apteka nie uzyska wsparcia finansowego na e-receptę

– Osoba wydająca produkt leczniczy powinna zamieścić te dane w Dokumencie Realizacji Recepty – podkreśla resort zdrowia.

Przywilej, a nie obowiązek farmaceuty

O komentarz do komunikatu Ministerstwa Zdrowia poprosiliśmy wczoraj Naczelną Izbę Aptekarską. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź, której udzielił Marian Witkowski, koordynator ds. współpracy z CSIOZ.

– Dane, o których mowa w komunikacie MZ są wymagane po to, aby prawidłowo wygenerować i przesłać do Systemu Informacji Medycznej (SIM) Dokument Realizacji Recepty (DRR) dla recept pełnopłatnych i refundowanych. O tym przypomina Ministerstwo Zdrowia – pisze Marian Witkowski, podkreślając, że dane te na recepcie z obowiązku nanosi osoba ją wystawiająca (np. lekarz).

Jednocześnie przedstawiciel NIA przypomina, że rozporządzenie w sprawie recept z 14.04.2018 r., w § 10 nadaje przywilej osobie realizującej receptę zrealizowania jej, gdy recepta nie spełnia wymogów, o których mowa art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, ale po uzupełnieniu brakujących lub błędnie wpisanych danych.

– Przywilej ten nie jest obowiązkiem, dlatego farmaceuta nie jest zobligowany do uzupełniania brakujących danych – przypomina Witkowski.

Ministerstwo Zdrowia zajmuje stanowisko

W wywiadzie dla serwisu MGR.FARM wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przypomniał, że od grudnia 2015 roku na każdej recepcie lekarz powinien wpisać, zgodnie z art. 96a Prawa Farmaceutycznego, tzw. identyfikator usługobiorcy.

Czytaj także:  Technicy farmaceutyczni też chcą wystawiać odpisy

– Czyli PESEL lub numer dokumentu w przypadku osoby, która PESEL-u nie posiada. Dotyczy to wszystkich recept, także tych, które nie zawierają pozycji refundowanych – mówi Cieszyński. – Przepisy są tu jednoznaczny. Na każdej recepcie, a tym samym także na DRR powinien być PESEL pacjenta. Jeśli na recepcie go nie ma, farmaceuta może poprosić pacjenta o dokument i uzupełnić tę informację w aptece. Ten przepis nie powstał po to, aby nakładać na kogokolwiek kary, tylko po to, aby zasilić system informacjami niezbędnymi do tego, aby oprócz większej wygody zapewnił on także realne korzyści dla samego procesu leczenia (czytaj więcej: Numer PESEL na każdej recepcie to obowiązek lekarza).

Źródło: ŁW/NIA

Artykuł Recepty pełnopłatne po 1 stycznia. Czy farmaceuta musi uzupełniać PESEL? pochodzi z serwisu mgr.farm.

Recepty pełnopłatne po 1 stycznia. Czy farmaceuta musi uzupełniać PESEL?

czas czytania: 3 min