Bez kategorii

Problem pacjenta z łupieżem – case study 2

Do apteki zgłasza się pacjent w średnim wieku. Bez kontaktu z lekarzem zdiagnozował u siebie łupież i prosi o jeden z popularnych preparatów pomocny w tym schorzeniu.

(fot. shutterstock)

Kolega polecił mu szampon o nazwie „Selukos”, twierdząc, że pomógł mu zwalczyć tę nieprzyjemną dolegliwość. Pacjent twierdzi, że zmaga się z problemem już od dłuższego czasu i prosi o dobrą radę i pomoc. Zapraszasz go na rozmowę, aby wykluczyć inne dolegliwości, poznać preferencje pacjenta i dobrze dobrać preparat.

Rozmowa z pacjentem

W pierwszej kolejności pragniesz wykluczyć inne groźniejsze dolegliwości, które wymagają konsultacji z lekarzem. Pytania, które okazują się w tym pomocne:

PytanieZnaczenie
Czy jest obecne zaczerwienienie?W przypadku łupieżu nie występuje zaczerwienienie skóry głowy. Może towarzyszyć PTFarm: XXVII Ogólnopolskie Sympozjum Bromatologiczne i XXVIII Sympozjum Historii Farmacji jednak łuszczycy, bądź łojotokowemu zapaleniu skóry.
Czy występuje świąd?Łupież powoduje świąd skóry głowy, natomiast łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry nie.
Czy pacjent zauważył inne zmiany skórne?Jeżeli zmiany występują tylko na owłosionej części skóry głowy i nie występuje zaczerwienienie, to pacjent najprawdopodobniej cierpi na łupież. W przypadku łuszczycy, zmiany często występują również w obrębie ramion, nóg i pleców.

 

Po wyeliminowaniu innych groźniejszych schorzeń, informujesz mężczyznę o szczegółach dotyczących produktu, który zaproponował mu przyjaciel. Niestety jego cena oraz fakt, że ma nieprzyjemny zapach i może powodować przebarwienia, sprawiły rezygnację z tego produktu.

Czytaj także:  Szczepmy wszystkich!

W takim wypadku przynosisz dwa inne preparaty. Pierwszy zawierający pirytionian cynku i drugi, zarejestrowany jako lek, posiadający ketokonazol w składzie.

Ketokonazol

Szampon zawierający ketokonazol można stosować w leczeniu ostrych ataków łupieżu oraz jako środek zapobiegawczy. W tym pierwszym przypadku należy stosować go co 3-4 dni przez 2-4 tygodnie, pozostawiając preparat na głowie przez 3-5 minut. Jeżeli chodzi o profilaktykę, to powinien być stosowany raz na 1-2 tygodnie. Może być używany w każdym wieku.

Pirytionian cynku

Należy go stosować codziennie aż do ustąpienia objawów, występuje najczęściej w preparatach zarejestrowanych jako dermokosmetyki.

Po omówieniu działania tych dwóch preparatów pacjent ze względu na: Twoją opinię, prostszy sposób stosowania Atezolizumab- nadzieja dla polskich pacjentów onkologicznych i cenę, wybiera szampon z pirytionianem cynku.

Komentarz

Łupież zwykły (pityriasis capitis) to schorzenie skóry głowy objawiające się drobnopłatowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka. Dolegliwość ta zaliczana jest do chorób łojotokowych.  Etiopatogeneza wciąż nie jest w pełni wyjaśniona, jednak wiele najnowszych prac badawczych wskazuje na duży udział w patomechanizmie drożdżaka Malassezia ovale.

Ciekawostką może być fakt, iż w świetle niektórych badań, skóra mężczyzn lepiej reaguje na pirytonian cynku niż kobiet Trudne złego początki . Między innymi z tego powodu zasugerowałeś taki wybór, swojemu pacjentowi.

Czytaj także:  Zapalenie pęcherza moczowego – objawy choroby i rola farmaceuty w terapii

Czynniki uważane za prowokujące wystąpienie łupieżu

 • Zaburzenia hormonalne
 • Predyspozycja genetyczna
 • Osłabienie organizmu
 • Nadmierne używanie żeli i lakierów
 • Niewłaściwe korzystanie z produktów koloryzujących
 • Nadmierne wykorzystanie elektrycznych wałków do włosów
 • Wodę zawierającą zbyt wiele chloru
 • Nadmierne suche ogrzewanie mieszkania
 • Stres emocjonalny

Objawy

U osób cierpiących na łupież, upośledzony jest proces odnowy komórek naskórka, co jest jednym z podstawowych czynników powodujących tę chorobę. Proces ten charakteryzuje się znacznym wydłużeniem w porównaniu do osoby zdrowej.

Łupież zwykły lokalizuje się zazwyczaj w obrębie skóry owłosionej głowy, czasem obejmuje także rzęsy i brwi. Manifestuje się drobnymi białymi łuskami, które łatwo oddzielają się od skóry. Często łupież zwykły przekształca się w łupież tłusty, płaty tego drugiego są koloru żółtego i są mocno przytwierdzone do podłoża. Pacjenci z łupieżem często narzekają na swędzenie i suchość skóry głowy.

Najnowsze postępy w walce z łupieżem

W świetle badań naukowych udowodniono skuteczność roztworów Mirtu zwyczajnego (łac. Myrtus communis L.) w walce z łupieżem. W badaniu zakończonym w sierpniu 2016 r. zaobserwowano, znaczącą poprawę wszystkich parametrów, zarówno w grupie pacjentów, stosujących roztwór sporządzony na bazie tego surowca roślinnego, jak również ketokonazol.

Czytaj także:  Jak działa filmogen z proantocyjanidynami i taninami w katarze

 

 

Piśmiennictwo:

 • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/113649,czynniki-prowokujace-lupiez
 • Chaijan, M. R., Handjani, F., Zarshenas, M., Rahimabadi, M. S., & Tavakkoli, A. (2018). The myrtus communis L. solution versus ketoconazole shampoo in treatment of dandruff: A double blinded randomized clinical trial. medicine68(715).
 • Collins, L. Z., Baines, F. L., Matheson, J. R., Turner, G. A., Diao, Y., Li, Y., & Pi, Y. (2018). Sex‐related differences in response to zinc pyrithione shampoo vs. non‐anti‐dandruff shampoo. International journal of cosmetic science40(6), 583-588.
 • Brzezińska-Wcisło, L., Wcisło-Dziadecka, D., Lis-Święty, A., & Trzmiel, D. (2007). Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy–patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol24, 59-64.
 • Rutter, P., Pluta, J. J., Zagrodnik, M., & Błaszczyna, N. (2018). Opieka farmaceutyczna: objawy, rozpoznanie i leczenie. Elsevier Urban & Partner.

Artykuł Problem pacjenta z łupieżem – case study 2 pochodzi z serwisu Aptekarz.pl.

Problem pacjenta z łupieżem – case study 2

czas czytania: 4 min