Bez kategorii

Prawie wszyscy posłowie poparli zmiany w Prawie farmaceutycznym

Wczoraj w Sejmie odbyło się głosowanie nad projektem nowelizacji Prawa farmaceutycznego, u sprawiającego walkę z nielegalnym wywozem leków. Posłowie byli w tej sprawie wyjątkowo jednomyślni. Za zamianami w przepisach głosowało 419 z nich. Nikt nie był przeciw. Od głosowania wstrzymało się tylko dwóch...

We wczorajszym głosowaniu wstrzymali się dwaj posłowie Konfederacji: Jakub Kulesza i Jacek Wilk. Ten pierwszy jest doskonale znany polskim farmaceutom. W 2017 roku bardzo aktywnie działał przeciwko uchwaleniu tzw. „apteki dla aptekarza” (czytaj więcej: Jakub Kulesza jest instrumentem sieci). Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

W trakcie prac nad projektem nowelizacji wprowadzono do niego poprawkę, o którą apelował samorząd aptekarski. Dotyczyła ona możliwości zbywania przez apteki leków OTC takich podmiotów jak przedszkola czy szkoły. Wcześniejsze brzmienie zapisów mogło sprawiało, że aptekom mogły grozić poważne sankcje za sprzedaż np. leków przeciwbólowych na fakturę do szkoły.

– Mamy wymienione kilka sytuacji, czyli bezpośrednie zaopatrywania ludności, zaopatrywanie podmiotów wykonujących działalność leczniczą czy wreszcie domy pomocy społecznej, jeżeli taki leki otrzymają od apteki bezpłatnie. W naszej ocenie często dochodzi do sytuacji, gdy domy dziecka, szkoły lub przedszkola NIK: Opolskie wolne od odwróconego łańcucha dystrybucji zakupują zwykłe leki OTC, leki przeciwbólowe czy krople żołądkowe i biorą na to po prostu fakturę. W ten sposób traktowani są jako przedsiębiorcy Kupowanie leków przez internet to duże ryzyko . Chcielibyśmy, uniknąć sytuacji, by takie osoby podlegały odpowiedzialności karnej – mówił wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.

Czytaj także:  Wszystko o muzeach farmacji w Polsce

W trakcie posiedzenia Komisji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski ocenił, że to zbyt poważna zmiana i wymaga analiz. Poprawkę przejął poseł Rajmund Miller (PO-KO). Nie zyskała akceptacji większości i stała się wnioskiem mniejszości.

Poprawka umożliwiająca sprzedaż leków OTC innym podmiotom

Ostatecznie po drugim czytaniu poprawkę rozwiązującą ten problem zaproponował Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z jej brzmieniem:

Apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny może zbyć, na zasadach określonych w ustawie oraz w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, produkt leczniczy wyłącznie:

  1. w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi – wyłącznie na potrzeby jego leczenia;
  2. w celu zaopatrzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą – na podstawie zapotrzebowania, o którym 8 mitów o ospie wietrznej mowa w art. 96 ust. 1;
  3. nieodpłatnie, na zasadach określonych w ust. 3 i 4;
  4. w celu zaopatrzenia podmiotów innych niż wymienione w pkt 1 i 2, niebędących podmiotami uprawnionymi do obrotu produktami leczniczymi, w produkty lecznicze wymienione w wykazie, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 71 ust. 3 pkt 2.

Źródło: ŁW/sejm.gov.pl

Czytaj także:  WAŻNE: Duże wycofanie leków z losartanem

Artykuł Prawie wszyscy posłowie poparli zmiany w Prawie farmaceutycznym pochodzi z serwisu mgr.farm.

Prawie wszyscy posłowie poparli zmiany w Prawie farmaceutycznym

czas czytania: 2 min