decyzje refundacyjne - mgr.farm

Posiedzenie Komisji Zdrowia za tydzień…

Komisja Zdrowia, która miała dzisiaj wysłuchać informacji Ministra Zdrowia w sprawie nieprawidłowości do jakich miało dochodzić przy wydawaniu decyzji refundacyjnych, zbierze się dopiero za tydzień. Posiedzenie zostało przeniesione na czwartek. Zgody na jej organizację nie wyraził Marszałek Sejmu…

Dzisiaj miało odbyć się specjalne posiedzenie Komisji Zdrowia. Jego tematem miały być nieprawidłowości do jakich miało dochodzić w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia. Łukasz Szumowski miał też opowiadać na pytania o wyjazdowe posiedzenie kierownictwa Ministerstwa Zdrowia w Serocku. Posiedzenie zwołano w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu, a więc na pisemny wniosek co najmniej jednej trzeciej ogólnej liczby członków komisji (czytaj więcej: W piątek Minister Zdrowia będzie tłumaczył posiedzenie w hotelu Narvil…).

Jeszcze przed Świętami Bartosz Arłukowicz – przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia – poinformował jednak, że zgody na organizację posiedzenia nie wyraził Marszałek Sejmu.

– Właśnie Marszałek Kuchciński przysłał pismo, że nie wyraża zgody na Komisji Zdrowia w piątek o 13 na temat informacji o nieprawidłowościach w Ministerstwie Zdrowia i wyjazdowym „posiedzeniu kierownictwa” w hotelu właścicieli firmy farmaceutycznej. Może się odbyć tylko POZA posiedzeniem Sejmu – poinformował na Twitterze Arłukowicz (czytaj więcej: Posiedzenie Komisji Zdrowia nie odbędzie się?).

Czytaj także:  Już jest! Wykaz leków refundowanych od 1 stycznia 2019…

Ostatecznie posiedzenie Komisji Zdrowia przełożono na przyszły tydzień. Odbędzie się ono 3 stycznia 2019 (czwartek), godz. 12:00 w sali im. Bronisława Geremka (nr 14, bud. G).

Ministerstwo tłumaczy…

Przypomnijmy, że 17 grudnia w Wyborczej pojawił się artykuł pt. „Lista leków na życzenie” Judyty Watoły sugerujący, że Adamed wpływał na decyzje Ministerstwa Zdrowia (czytaj więcej: Ministerstwo Zdrowia zmieniło projekt wykazu leków refundowanych po interwencji Adamedu?). Resort zdementował nieprawdziwe informacje, które znalazły się w artykule. Jednocześnie zapewnił też, że proces przygotowywania i podejmowania decyzji refundacyjnych jest pod ścisłym nadzorem odpowiednich organów państwa (m.in. CBA). Pilnują one przestrzegania prawa oraz interesu publicznego (czytaj więcej: Dlaczego nowy projekt wykazu leków refundowanych zawiera 39 nowych pozycji? Resort zdrowia wyjaśnia…).

– Kolejne projekty listy leków refundowanych publikowane są w miarę podejmowanych rozstrzygnięć – czytamy w stanowisku Ministerstwa Zdrowia. – Ponadto projekty listy refundacyjnej prawie zawsze różnią się od listy ostatecznej. W projekcie listy opublikowanym we środę 12 grudnia, wskutek błędu systemu SOLR, pojawiły się błędnie wyliczone ceny (czytaj więcej: Falstart Ministerstwa Zdrowia. Projekt listy leków refundowanych do poprawki…). Projekt ten wycofano z powodu błędu systemu, który dotyczył także produktów innych firm. Po zweryfikowaniu listy nowy, poszerzony o 46 pozycji projekt, opublikowano w piątek 14 grudnia. Wśród 46 uzupełnionych pozycji  znalazło się 9 leków firmy Adamed Sp z o.o. Projekty listy nie są ostateczne, są one publikowane według stanu negocjacji, a rozstrzygnięcia zapadają praktycznie każdego dnia. Dlatego można spodziewać się kolejnych zmian w nadchodzących dniach, a ostateczny kształt przybierze ona na koniec miesiąca

Czytaj także:  Posiedzenie Komisji Zdrowia nie odbędzie się?

Jak dokonano wyboru hotelu?

Resort zapewnia, że proces wyboru miejsca, w którym odbyły się wyjazdowe warsztaty kierownictwa Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami podległych jednostek, nie miał żadnego związku z decyzjami refundacyjnymi.

– Warsztaty, w których udział wzięły 24 osoby, zostały zaplanowane znacznie wcześniej. Program pracy obejmował godziny od 11.00 do 20.30 w piątek oraz 8.30 – 12.00 w sobotę – wyjaśnia resort. – Wybór miejsca spotkania został dokonany przez służby administracyjne Ministerstwa Zdrowia na podstawie regulacji wewnętrznych w zakresie zamówień publicznych. Decyzja o wyborze oferty Narvil zapadła 4 grudnia, po rozeznaniu rynku przeprowadzonym w listopadzie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przy wyborze oferty zamawiający nie powinien kierować się kryteriami podmiotowymi. Przy wyborze oferty zastosowanie miały wyłącznie kryteria dostępności, sali konferencyjnej, miejsc hotelowych oraz lokalizacji.

Resort zapewnia, że zamówienie i usługa obejmowały wyłącznie wykorzystanie sali konferencyjnej, posiłki i nocleg. Koszt usługi osób wyniósł około 23 tys. zł netto. Ponadto zdaniem ministerstwa manipulacją jest informacja dotycząca pełnej gamy usług oferowanych przez kompleks hotelowy w kontekście warsztatów MZ. Uczestnicy z nich nie korzystali.

Czytaj także:  W piątek Minister Zdrowia będzie tłumaczył posiedzenie w hotelu Narvil…

– Informacje, jakoby Minister Łukasz Szumowski oraz wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko „bawili’ tego wieczoru w hotelu, są przekłamaniem. Oboje w piątek do późnych godzin wieczornych przebywali w Sejmie, uczestnicząc w debacie dotyczącej wotum nieufności dla rządu – czytamy w stanowisku Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: ŁW/sejm.gov.pl

Artykuł Posiedzenie Komisji Zdrowia za tydzień… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Posiedzenie Komisji Zdrowia za tydzień…

czas czytania: 4 min