Bez kategorii

Polak zakażony koronawirusem przeszedł terapię Remdesivirem

– Po otrzymaniu pierwszej dawki leku, przespałem całą noc i nie miałem wysokiej temperatury. Po drugiej dawce już chciałem iść do domu – relacjonuje Pan Sławomir, w materiale “Faktów TVN”.

Mężczyzna mieszka w USA, a remdesivirem był leczony w szpitalu Wielka Brytania: tabletki opóźniające okres łatwiej dostępne? w Chicago. Czy rzeczywiście lek okaże się skutecznym remedium i dlaczego akurat ta substancja przykuwa szczególną uwagę w świecie nauki?

Co wiemy o Remdesivirze?

Remdesivir, podobnie jak inne leki przeciwwirusowe, wykazuje aktywność przeciwko SARS-CoV-2 in vitro. Dowiedziono również jego skuteczność w przypadku SARS-CoV-1 u myszy. W przypadku skuteczności u ludzi, brakuje jeszcze niestety przekonywających dowodów.

Lek ten został pierwotnie stworzony przez Gilead Walka o zakaz reklamy aptek z Kartą Dużej Rodziny w tle… Sciences w celu terapii Eboli. Tropem do dalszych badań Posiedzenie Komisji Zdrowia za tydzień… , było szerokie działanie przeciw wielu rodzinom wirusów, w tym koronawirusów. W styczniu 2020 rozpoczęto badania w kierunku SARS-CoV-2, po zaobserwowaniu aktywności w modelach zwierzęcych wobec SARS i MERS.

Na podstawie wyników tych badań 18 marca WHO ogłosiło uruchomienie czterostopniowego badania klinicznego (solidarity trial), które obejmie jedną grupę pacjentów leczonych remdesivirem. W kwietniu ogłoszono, że remdesivir jest postrzegany przez naukowców z John Hopkins University jako najbardziej obiecująca terapia COVID-19.

Czytaj także:  AptekaSzpitalna.pl patronem medialnym konferencji z farmacji klinicznej!

Aktualnie prowadzone badania

Obecnie jednak remdesivir nie jest dopuszczony do stosowania przeciwko COVID-19 przez FDA. Badania kliniczne nad jego zastosowaniem trwają w Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Aktualnie prowadzone są następujące badania nad jego skutecznością i bezpieczeństwem:

 • Severe 2019-nCoV Remdesivir RCT China-Japan Friendship Hospital – Beijing, China
 • Mild/Moderate 2019-nCoV Remdesivir RCT Jin Yin-tan Hospital – Wuhan, China
 • Adaptive COVID-19 Treatment Trial University of Nebraska Medical Center – Omaha NE, USA
 • Expanded Access Remdesivir (RDV; GS-5734™) U.S. Army Medical Research and Development Command
 • Study to Evaluate the Safety and Antiviral Activity of Remdesivir (GS-5734™) in Participants with Severe Coronavirus Disease (COVID-19) Gilead Sciences, Inc.
 • Study to Evaluate the Safety and Antiviral Activity of Remdesivir (GS-5734™) in Participants with Moderate Coronavirus Disease (COVID-19) Compared to Standard of Care Treatment Gilead Sciences, Inc.
 • Adaptive COVID-19 Treatment Trial National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID)

Dlaczego akurat remdesivir?

13 kwietnia w Journal of Biological Chemistry opublikowano badanie, wyjaśniające, czemu lek odkryty w kontekście terapii Eboli może być skuteczny w leczeniu SARS-CoV-2.

Czytaj także:  Paraapteka już jest w belgijskim Carrefourze

– Remdesivir jest bardzo silnym inhibitorem polimerazy koronawirusa, a kiedy jest ona celem molekularnym leku, wirus nie może się namnażać, więc jest to bardzo logiczny trop – wyjaśnia autor jednego z badań Mattihias Gotte z University of Alberta w Kanadzie.

Zespół Chińskich naukowców cenił aktywność Remdesiviru i Chlorochiny przeciwko SARS-CoV-2 in vitro. Wykazano, że remdesivir działał na etapie dostawania się wirusa do komórek, co jest zgodne z jego domniemanym mechanizmem.

Dowody z tego badania i poprzednich, wskazują, że u zwierząt i w hodowlach komórkowych remdesivir ma działanie bezpośrednio antywirusowe.

– Na ten moment jednak musimy uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na wyniki randomizowanych badań klinicznych – podsumował Gotte.

Oprac.: KB

Źródła:

 1. https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/koronawirus-w-usa-testowany-jest-lek-remdesivir,1013348.html
 2. https://www.pharmaceutical-journal.com/news-and-analysis/features/the-hunt-for-an-effective-treatment-for-covid-19/20207883.article?fbclid=IwAR0qoE1VvZNT2gVPfOLnCZMAbOIaJC3EBquwyTWJCyzIYKl-7ZS41oDXxRI&firstPass=false
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/Remdesivir
 4. https://www.drugs.com/history/remdesivir.html
 5. https://www.drugs.com/news/why-remdesivir-might-good-bet-against-covid-19-89637.html
 6.  Wang, M., Cao, R., Zhang, L. et al.Remdesivir and chloroquine effectively inhibit the recently emerged novel coronavirus (2019-nCoV) in vitro. Cell Res 30, 269–271 (2020). https://doi.org/10.1038/s41422-020-0282-0

Polak zakażony koronawirusem przeszedł terapię Remdesivirem

czas czytania: 3 min