Bez kategorii

Oświadczenie czy skan dokumentów? Nowa propozycja weryfikacji niepełnosprawnych w aptekach…

Wysyłkowa sprzedaż leków Nowy numer czasopisma Aptekarz Polski na receptę osobom niepełnosprawnym popiera Ministerstwo Zdrowia i właściciele sieci aptecznym. Zastrzeżenia do projektu ma z kolei Naczelna Izba Aptekarska i... Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Jednym z problemów jest sposób weryfikacji niepełnosprawności pacjentów...

Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, przygotowywany przez quiz – najczęściej fałszowane Ministerstwo Sprawiedliwości, pod wieloma względami budzi ogromne kontrowersje (czytaj więcej: Farmaceuta pójdzie do więzienia za sprzedaż leku do Domu Pomocy Społecznej?). Od października procedowane są nim zapisy doprecyzowujące wysyłkową sprzedaż leków na receptę do osób niepełnosprawnych. Kierunek zmian popiera Ministerstwo Zdrowia i przedstawiciele sieci aptecznych. Ostatnio część rozwiązań skrytykowała jednak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (czytaj więcej: Farmaceuta dostarczy niepełnosprawnemu pacjentowi lek… ale z limitem kilometrów i poświadczeniem?).

– Założenie procedowanego właśnie projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego jest proste: osoby niepełnosprawne powinny móc otrzymywać medykamenty bez konieczności wychodzenia z domu. Dziś wysyłkowo można otrzymać tylko część leków, te najmniej wrażliwe na warunki przechowywania – pisze Patryk Słowik w Gazecie Prawnej.

Czytaj także:  Niskie ceny leków w Polsce wpływają a zyski firm w innych krajach

Ministerstwa Zdrowia URPL: Wykaz leków dopuszczonych do obrotu 12/2018 i Sprawiedliwości uznały, że uprawnieni do skorzystania z możliwości dowozu leków do domu będą po prostu składali oświadczenie o swej niepełnosprawności. Tyle że zdaniem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów takie rozwiązanie jest złe.

Oświadczenie czy skan dokumentów?

– Proponowana w projekcie weryfikacja posiadania orzeczenia o niepełnosprawności na podstawie oświadczenia złożonego przez osobę dokonującą zakupu może prowadzić do nadużyć i powodować potrzebę częstych kontroli w celu weryfikacji prawdziwości złożonych oświadczeń – wskazuje kancelaria premiera.

Stąd propozycja KPRM, by zamiast oświadczenia wprowadzić wymóg załączenia skanu orzeczenia o niepełnosprawności lub legitymacji osoby niepełnosprawnej. Wówczas ryzyko nadużyć znacząco by spadło. Mniejsza byłaby jednak także wygoda osób, które rzeczywiście są niepełnosprawne.

Zdaniem Łukasza Waligórskiego, członka Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz redaktora naczelnego branżowego portalu mgr.farm, obie propozycje są kiepskie.

– Aktualny projekt jest kpiną. Z kolei propozycja KPRM również jest niefortunna i cofa nas o kilka lat – wskazuje farmaceuta w komentarzu dla DGP. – Przy obecnym brzmieniu projektu wystarczyłoby, że apteka na swojej stronie internetowej umieści okienko pop-up z prośbą, aby pacjent oświadczył, że jest niepełnosprawny. Wystarczy wtedy zaznaczyć checkbox i sprzedaż wysyłkowa leków na receptę staje dla pacjenta otworem.

Czytaj także:  15th Warsaw International Medical Congress for Young Scientists

Pomysł ze skanowanie dokumentów jest równie niefortunny. Pojawia się bowiem problem tego, co apteka miałaby robić ze skanem? Wiele wskazuje na to, że powinna go wydrukować i przechowywać przez pięć lat, tak jak robi to z papierowymi receptami.

– Rozwiązanie tej kwestii powinno znaleźć się w systemie informatycznym. Informacja o uprawnieniu pacjenta do skorzystania z wysyłkowej sprzedaży leków na receptę lub wyrobów medycznych powinna znaleźć się w e-recepcie. Powinna zatem być zapisana też w Internetowym Koncie Pacjenta – radzi Łukasz Waligórski. Wówczas farmaceuta w trakcie realizacji e-recepty, od razu dowiadywałby się, czy wskazana na niej osoba jest uprawniona do dowozu.

Ministerstwo zmienia projekt

11 stycznia w RCL pojawiła się kolejna wersja projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który pod wieloma względami odbiega od propozycji z października (czytaj więcej: Ministerstwo wycofuje się ze zmian w zakazie reklamy aptek…). Okazuje się, że resort sprawiedliwości dokonał też zmian w zapisach dotyczących wysyłkowej sprzedaży leków.

W rezultacie zniknęła wcześniejsza propozycja weryfikacji niepełnosprawności pacjenta, poprzez jego oświadczenie. Zamiast tego resort sprawiedliwości proponuje by weryfikacja posiadania przez zamawiającego orzeczenia o niepełnosprawności następowała na podstawie recepty wystawionej w postaci elektronicznej albo zlecenia.

Czytaj także:  Przełomowe innowacje farmaceutyczne

Ta propozycja wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem z dotychczas proponowanych.

Źródło: ŁW/Gazeta Prawna

Artykuł Oświadczenie czy skan dokumentów? Nowa propozycja weryfikacji niepełnosprawnych w aptekach… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Oświadczenie czy skan dokumentów? Nowa propozycja weryfikacji niepełnosprawnych w aptekach…

czas czytania: 3 min