Bez kategorii

Opisywanie paragonów rozwiązaniem problemu z lekami dla domów dziecka…

Wicestarosta kluczborski zaproponował prowizoryczne rozwiązanie problemu, jaki stworzyły przepisy, które weszły w życie 6 czerwca. "Będziemy posiłkować się pewnymi zamówieniami oraz opisywaniem paragonów. Tak musimy poradzić sobie, dopóki ustawodawca nie naprawi tego błędu" - tłumaczy Rafał Neugebauer.

Starostwo Powiatowe w Kluczborku ma problemy z zakupem leków dla domów dziecka i domów pomocy społeczne. To efekt zmian w Prawie farmaceutycznym, które weszły w życie 6 czerwca. Apteki i punkty apteczne mogą zbywać do podmiotów innych niż lecznicze, wyłącznie leki dostępne w obrocie pozaaptecznym. Większość tego typu placówek wstrzymała się jednak z wystawianiem jakichkolwiek faktur na tego typu podmioty – zgodnie z rekomendacją samorządu aptekarskiego (czytaj więcej: Jak apteki mają sprzedawać leki po 6 czerwca? Rekomendacje izb aptekarskich…).

W powiecie kluczborskim pojawił się więc problem z zakupem leków dla podopiecznych domu dziecka czy domów pomocy społecznej. Samorząd może kupić Czy można zawyżyć ilośc insuliny wynikającą z dawkowania i wydać całe opakowanie? je jedynie na fakturę imienną (czytaj więcej: WAŻNE: Komu i co apteka może sprzedać od 6 czerwca?).

– Nie może być faktury na placówkę, w której dziecko przebywa. To rodzi olbrzymie problemy, bo wiele dzieci znajdujących się na przykład w naszych domach dziecka stałe przyjmuje konkretne leki, które nie należą do tanich. Do tej pory nie mieliśmy problemu – refundowaliśmy to z pieniędzy przeznaczonych na konkretnego wychowanka w domu dziecka – mówi Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski, w Radio Opole.

Czytaj także:  Czerwiec na rynku aptecznym słabszy od maja

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało już zmiany w kontrowersyjnych przepisach. Przepisy karne nie mają dotyczyć sprzedaży leków #16 Farmaceutyczne Podsumowanie Tygodnia Kopia OTC do podmiotów nie prowadzących działalności leczniczej (czytaj więcej: „Mamy przełom”! Nie będzie kar dla aptekarzy za sprzedaż leków bez recepty…). Dopóki jednak nie wejdą one w życie, samorządowcy szukają alternatywnych rozwiązań.

– Mamy rozwiązanie w tym temacie. Będziemy posiłkować się pewnymi zamówieniami oraz opisywaniem paragonów. Tak musimy poradzić sobie, dopóki ustawodawca nie naprawi tego błędu. Myślę i wyobrażam sobie, że to przeoczenie, a nie inaczej. My wybrniemy z tej sytuacji, a dzieci na pewno nie pozostawimy bez leków – mówi Rafał Neugebauer.

Powiat kluczborski odpowiada za domy dziecka w Bąkowie, Bogacicy i Lasowicach Małych oraz za DPS w Gierałcicach i Kluczborku.

Źródło: ŁW/Radio Opole

Opisywanie paragonów rozwiązaniem problemu z lekami dla domów dziecka…

czas czytania: 2 min