Bez kategorii

Oferty pracy tylko z informacją o wynagrodzeniu. To ucieszy farmaceutów…

Poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje obowiązek umieszczania informacji o wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy. Autorami projektu są posłowie Nowoczesnej. Poparło go jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, więc szanse na jego wejście w życie są bardzo duże.

– Proponowana nowelizacja zakłada, że pracodawca, publikując ofertę zatrudnienia (w dowolnej formie, czyli również np. ogłoszenia internetowego), ma uwzględniać w niej kwotę proponowanego wynagrodzenia zasadniczego brutto. Może wskazać tę wartość w formie widełek – czyli podać najniższą i najwyższą wysokość takiej pensji – ale wówczas ma umieścić też wzmiankę, że ostateczna kwota podlega negocjacjom – informuje Gazeta Prawna.

Wartość najniższego, zaproponowanego wynagrodzenia zasadniczego nie może być niższa od minimalnej płacy. Projekt przewiduje też sankcje karne za niedopełnienie nowego obowiązku. Brak informacji o wysokości pensji lub zatrudnienie za wynagrodzeniem ostatecznie niższym od tego zaproponowanego w ogłoszeniu będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł.

– Wysokość wynagrodzenia w Polsce to temat tabu. W naszych realiach zdarzają się przypadki, gdy pracodawca na etapie rozmowy kwalifikacyjnej pyta kandydata o to, za ile najmniej podjąłby zatrudnienie – tłumaczył Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej.

Czytaj także:  Rosnący problem demencji wyzwaniem także dla farmaceutów

Podkreślił, że nowe przepisy ułatwiłyby mobilność pracowników oraz przyczyniłyby się do tego, że pracodawcy oferowaliby bardziej konkurencyjne stawki. Trudniej byłoby też płacić pod stołem, a więc ograniczona zostałaby szara strefa.

– Jawność płac ograniczyłaby też nierówność wynagradzania kobiet i mężczyzn oraz ułatwiłaby osobom młodym podjęcie świadomej decyzji co do kierunków kształcenia – dodał poseł wnioskodawca.

Zarobki w aptekach to też temat tabu?

Technicy farmaceutyczni oraz farmaceuci bardzo rzadko mają okazję poznać proponowaną wysokość wynagrodzenia z oferty. Treść ogłoszeń publikowanych na stronach okręgowych izb aptekarskich też pozostawia wiele do życzenia.

– Od dłuższego czasu obserwując farmaceutyczny rynek pracy zauważam jednak Quis aperiam est quidem reprehenderit velit in , że gdyby przyjąć kryteria rekrutacyjne i płacowe a grupę społeczną oceniać wyłącznie przez pryzmat Przypadek kliniczny – Hormony tarczycy u osoby starszej ogłoszeń o pracę, nasz zawód traci wiele nie tylko na prestiżu czy elitarności, ale także „Znaczenie więcej niż medycyna” – IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych na fachowości czy wręcz… niezbędności – pisał niedawno Marcin Piątek w artykule dla MGR.FARM (czytaj więcej: Zatrudnię sprzedawcę do apteki).

Czytaj także:  Dołączanie EKUZ do zestawienia XML – poradnik praktyczny

Bardzo drażliwą kwestią jest również wysokość zarobków w aptekach. Potrafią się one różnić znacząco w zależności od rodzaju apteki, jej umiejscowienia czy… płci pracownika. Z badania Raport Płac 2018 przygotowanego przez PRACA.FARMACJA.PL wynika, że podczas gdy średnie wynagrodzenie kobiety zatrudnionej na rynku aptecznym wynosi 3 070 zł netto, mężczyźni zarabiają średnio 3 826 zł. Jedynie w przypadku techników farmaceutycznych na stażu, kobieta mogą liczyć na nieco wyższą pensję niż mężczyzna. Nie są to jednak duże różnice (czytaj więcej: W dużych sieciach aptek można zarobić najwięcej).

Z raportu wynika, że wysokość zarobków rośnie wraz z wielkością podmiotu, do którego należy apteka. Zdecydowanie najwyższe pensje otrzymują pracownicy sieci skupiających powyżej 30 aptek. W takiej placówce kierownik apteki może średnio liczyć na wynagrodzenie w wysokości 5 331 zł netto. W przypadku aptek niesieciowych oraz mniejszych sieci, kwoty te wahają się w okolicach 4 800 zł netto.

Źródło: ŁW/Gazeta Prawna

Artykuł Oferty pracy tylko z informacją o wynagrodzeniu. To ucieszy farmaceutów… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Oferty pracy tylko z informacją o wynagrodzeniu. To ucieszy farmaceutów…

czas czytania: 3 min