Bez kategorii

Od 1 stycznia apteki mają obowiązek elektronicznego otaksowania recept

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie obowiązku elektronicznego otaksowania przez apteki recept papierowych. Obowiązek ten wchodzi w życie od 1 stycznia 2019 r. Bo będzie Co możemy doradzić pacjentowi cierpiącemu na zaparcia? musiał zawierać Dokument Realizacji Recepty?

Już od 1 stycznia w polskich aptekach zmieni się sposób otaksowania recept. Dotychczasowy system zastąpi elektroniczny Dokument Realizacji Recepty (DRR). Jego wygenerowanie będzie Minima facilis et est ipsam dolorem obowiązkowe nie tylko dla e-recept, ale także „starych” recept papierowych. Co dokładnie powinno znaleźć się w DRR precyzuje najnowsze rozporządzenie w sprawie recept (czytaj więcej: Nowe rozporządzenie w sprawie recept już obowiązuje. Oto najważniejsze zmiany…)

Ministerstwo Zdrowia na swoich stronach przypomina, że:

  • recepty, które nie będą zawierały danych pacjenta, o których mowa w art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, w szczególności numeru PESEL, można zrealizować po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy. Może to nastąpić na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę (podstawa prawna: §10 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept);
  • recepty, które nie będą zawierały identyfikatora pracownika medycznego lub danych dotyczących osoby uprawnionej do wystawiania recept albo podmiotu, można zrealizować po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy. Może to nastąpić na podstawie posiadanych danych (podstawa prawna §10 ust. 2 pkt 1 lub 2 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept).
Czytaj także:  Policjanci pojechali do pobicia, a odkryli nielegalną aptekę…

Osoba wydająca produkt leczniczy powinna zamieścić te dane w Dokumencie Realizacji Recepty.

Losy Dokumentu Realizacji Recepty

Przypomnijmy, że w z ostatecznej wersji rozporządzenia w sprawie recept usunięto niektóre dane, które miały znajdować się w DRR. Początkowo Dokument Realizacji Recepty miał zawierać dane o typie recepty (papier/elektroniczna), numer DRR czy numer telefonu apteki realizującej receptę. Poza tym miały w nim być umieszczone też kody uprawnień dodatkowych pacjenta czy Leki stosowane w leczeniu szpiczaka w kolejce do refundacji dane podmiotu i osoby wystawiającej. Jednocześnie zachowano obowiązek umieszczenia w DRR numer serii wydanego opakowania (czytaj więcej: E-recepta ułatwi kontrolę nad wycofanymi lekami).

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wskazał niedawno, że dzięki umieszczeniu tego ostatniego w DRR, w systemie pojawi się informacja o tym kto, kiedy i komu wydał lek wycofany z obrotu. W ramach internetowego konta pacjenta system gromadzi kolejne dane – w tym numery telefonów i adresy e-mail pacjentów. To pozwala łatwiej skontaktować się osobą, której może grozić niebezpieczeństwo w związku z zażyciem takiego lekarstwa.

Źródło: ŁW/MZ

Artykuł Od 1 stycznia apteki mają obowiązek elektronicznego otaksowania recept pochodzi z serwisu mgr.farm.

Czytaj także:  Wielka Brytania – po kolejną receptę do farmaceuty

Od 1 stycznia apteki mają obowiązek elektronicznego otaksowania recept

czas czytania: 2 min