Bez kategorii,  decyzje refundacyjne - mgr.farm

Niskie ceny leków w Polsce wpływają a zyski firm w innych krajach

W Polsce Pacjent będzie lepiej chroniony podczas badań klinicznych ceny leków są bardzo niskie na tle innych państw i firmy wolą zrezygnować z refundacji, niż zgodzić się na kolejną obniżkę. Powód jest prosty: polska cena wpływa na wysokość ceny danego preparatu w innych krajach z tego samego regionu, w Czechach, Bułgarii, Rumunii.

– Producent stawia sprawę jasno: jak zmusicie nas do obniżki, to my wyjdziemy z refundacji. To może być blef albo początek negocjacji, ale może też być prawda. Tylko że minister zdrowia nie może ryzykować, że z dnia na dzień 100 tys. pacjentów straci dostęp do leku – mówi Marcin Czech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną przyznaje on, że negocjacje cen leków z koncernami farmaceutycznymi są wręcz naszpikowane trudnościami. Wiceminister zdrowia odrzuca też wszelkie zarzuty o to, że swoimi decyzjami sprzyja firmom farmaceutycznym. Zapewnia, że decyzje refundacyjne zapadają w długim i transparentnym procesie.

Kilka lat temu resort zdrowia wprowadził nowe przepisy. Zmuszają one firmy farmaceutyczne do 25-proc. obniżki ceny, kiedy kończy się wyłączność rynkowa na dany lek. Dotyczy to sytuacji gdy na lek kończy się patent i na rynku mogą pojawić się jego generyki. Problem w tym, że nie wszystkie firmy chcą się wywiązywać z tego obowiązku. Część z nich odmawia obniżenia ceny leku o 25 proc. grożąc wyjściem z refundacji.

Czytaj także:  Falstart Ministerstwa Zdrowia. Po krytyce usuwa wyszukiwarkę leków…

Ucieczka przed przymusową obniżką ceny

W maju tego roku media rozpisywało się na temat Inspektor farmaceutyczny pisze do dyrektorów szpitali nagłej podwyżki leku objętego refundacją. Okazało się, że na dwa miesiące przed końcem takiej wyłączności rynkowej cena jednego z takich leków wzrosła o kilkadziesiąt procent. Dzięki temu firma uniknęła efektów ustawowej obniżki. O ustawowe 25 proc. obniżono bowiem cenę, wcześniej podwyższoną (czytaj więcej: Ministerstwo Zdrowia tłumaczy ceny Xarelto). Zdaniem Marcina Czecha firma na tym nie zyskała, tylko straciła. „Jej zyski ze sprzedaży tego leku zmniejszyły się”.

– W Polsce ceny leków są bardzo niskie na tle innych państw i firmy – szczególnie te, które mają centrale międzynarodowe, wolą zrezygnować z refundacji w Polsce, niż zgodzić się na kolejną obniżkę – mówi Marcin Czech. – Powód jest prosty: polska cena wpływa na wysokość ceny danego preparatu w innych krajach z tego samego regionu, w Czechach, Bułgarii, Rumunii. Zdarza się, że po policzeniu zysków i strat firma uznaje, że finansowo bardziej opłaca jej się wypaść z naszego systemu refundacji, niż obniżyć cenę w Polsce, bo to spowodowałoby obniżenie cen również w innych państwach. Więc producent stawia sprawę jasno: jak zmusicie nas do obniżki, to my wyjdziemy z refundacji.

Czytaj także:  DGP: dyrektywa fałszywkowa budzi skrajne emocje

Warto wspomnieć, że aby rozwiązać wspomniany problem w ustawie refundacyjnej pojawiły się tzw. instrumenty dzielenia ryzyka. Pod tym enigmatycznym określeniem kryją się najróżniejsze mechanizmy, które pozwalają utrzymać firmie farmaceutycznej wysoką cenę urzędową leku, a jednocześnie sprawić 10 znanych leków w nietypowych wskazaniach , by NFZ było stać na jego refundację. Jednym z takich instrumentów jest tzw. payback (czytaj więcej: Farmakoekonomika wiele wyjaśnia).

Źródło: ŁW/Dziennik.pl

Artykuł Niskie ceny leków w Polsce wpływają a zyski firm w innych krajach pochodzi z serwisu mgr.farm - .

Niskie ceny leków w Polsce wpływają a zyski firm w innych krajach

czas czytania: 3 min