Bez kategorii

NFZ uruchomi infolinię dla pacjentów szukających leków

Rzecznik rządu Piotr Müller we wtorek w programie "Wydarzenia i opinie" w Polsat News poinformował, że od przyszłego tygodnia ruszy specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, za pomocą której będzie można uzyskać informacje dotyczące dostępności poszczególnych leków w aptekach.

W programie „Wydarzenia i opinie” w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller wyjaśnił między innymi przyczyny niedoboru w aptekach leku na niedoczynność tarczycy – Euthyrox. Poinformował, że powodowane problemami z ich produkcją i brakiem substancji czynnej, z którą producent już sobie poradził. Produkcja leku została już wznowiona (czytaj więcej: Dlaczego w aptekach brakuje Euthyroxu? Producent tworzy infolinię…).

– Problemem jest również koordynacja wiedzy na temat tego, co się znajduje w której aptece, dlatego też od przyszłego tygodnia Narodowy Fundusz Zdrowia Tryptany dostępne jedynie na receptę „to nieludzkie”. Petycja do Ministra… uruchomi specjalną infolinię, na której będzie można się dowiedzieć, gdzie dany lek się znajduje – powiedział rzecznik rządu na antenie Polsat News.

Do tego czasu pacjenci będą musieli sobie radzić sami, a więc zostaje im obdzwanianie aptek. Müller stwierdził, że jedną z przyczyn braków w aptekach jest też działalność mafii lekowych (czytaj więcej: Brakuje ponad 500 leków. Farmaceuci alarmują, że sytuacja jest dramatyczna).

Czytaj także:  Zapalenie dziąseł – Aptekarzu dowiedz się więcej!

– Część z tych działań miała charakter zorganizowany i tutaj odpowiednie organy ścigania już podejmują działania, aby takie elementy wyeliminować – przekonywał.

Przypomniał też, że w kwietniu wprowadzono zmiany w Rozliczanie żywienia pozajelitowego immunomodulującego Prawie farmaceutycznym, które zaostrzyły kary za nielegalny wywóz leków (czytaj więcej: Ministerstwo Sprawiedliwości zabiera się za „lekową ośmiornicę” ).

Źródło: ŁW/Polsat News

NFZ uruchomi infolinię dla pacjentów szukających leków

czas czytania: 1 min