Bez kategorii

Naukowcy odkryli nowy antybiotyk?

Lek przeciwpłytkowy ticagrelor (Brilinta/Brilique, AstraZeneca) wykazał aktywność bakteriobójczą przeciwko opornym na antybiotyki bakteriom Gram-dodatnim, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, w tym oporny na metycylinę Staphylococcus aureus (MRSA). Mogą one stanowić nową klasę antybiotyków aktywnych przeciwko wieloopornym bakteriom, takim jak Staphylococcus czy Enterococcus.

Antybakteryjne właściwości ticagreloru nie wydają się związane z jego działaniem przeciwpłytkowym i nie są widoczne w przypadku innych leków o tym działaniu, takich jak klopidogrel czy prasugrel. Możliwe, że działanie przeciwbakteryjne pojawia się poprzez inne, nowe mechanizmy – powiedział Medscape doktor Patrizio Lancellotti ze Szpitala Uniwersyteckiego w Liege.

Ten nowy mechanizm potencjalnie otwiera drzwi do nowej klasy antybiotyków, które są pilnie potrzebne, ponieważ coraz więcej bakterii WAŻNE: Główny Inspektor Farmaceutyczny wyjaśnia alerty z PLMVS staje się opornych na stosowane obecnie antybiotyki ­– dodaje Lancellotti. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia uzasadniają dalsze badania Norwegia ma problem z lekami. W tym roku może zabraknąć ich jeszcze więcej kliniczne, porównujące działanie ticagreloru z innymi lekami przeciwpłytkowymi przeciwko zakażeniu bakteriami Gram-dodatnimi.

Czytaj także:  Lekarze boją się podwójnego karania za błędy na receptach

Badacze sugerują, że podwójne działanie przeciwpłytkowe i przeciwbakteryjne ticagreloru może Mini Ekoporty w 177 szczecińskich aptekach sprawić, że będzie on lepszy od innych leków przeciwpłytkowych inhibitora P2Y12 u pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową, którzy są narażeni na infekcje powodowane bakteriami Gram-dodatnimi, takimi jak infekcyjne zapalenie wsierdzia. Odkrycia zostały opublikowane w internecie 8 maja w raporcie JAMA Cardiology.

Źródło: KB/medscape.com

Naukowcy odkryli nowy antybiotyk?

czas czytania: 1 min