Bez kategorii

Należy wprowadzić jednakowe ceny dla wszystkich leków na receptę…

"Należy rozpatrzyć jak najszybciej również Nazwa apteki może stanowić jej reklamę? WIF ma obowiązek to sprawdzić… możliwość wprowadzenia na rynek jednakowych cen dla leków na receptę, dla leków ze stuprocentową płatnością. Skoro zostały one wprowadzone na receptę, to znaczy, że są to ważne pozycje i trzeba bronić tego rynku" - mówił niedawno były prezes NRA na antenie Radia Maryja.

Gościem piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja był dr Grzegorz Kucharewicz, były prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Rozmowa dotyczyła nielegalnego wywozu leków i ich braków w polskich aptekach. Kucharewicz przypomniał, że podczas swojej kadencji, jako prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej zaproponował wprowadzenie zdecydowanych działań wobec podmiotów, które biorą udział w procederze nielegalnego wywozu leków.

– Proponowałem obligatoryjne zabieranie zezwolenia nie tylko dla tej apteki czy hurtowni, która robi to w sposób nielegalny, ale i wszystkim podmiotom powiązanym z tymi poprzez aptekę, która była najsłabsza w systemie, w sieci powiązań kapitałowych, licząc się z tym, że zostanie ewentualnie jej zabrane zezwolenie i ona zostanie zamknięta, szukano takiego podmiotu, gdzie ryzyko było najmniejsze. Stąd była wówczas moja propozycja zabierania zezwolenia nie tylko tej aptece, która jest zaangażowana w ten proceder, ale i wszystkim aptekom powiązanym kapitałowo – wyjaśnił były prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Czytaj także:  Metformina – działanie i zastosowanie

Problem z nierównymi cenami w aptekach

Dr Grzegorz Kucharewicz zwrócił uwagę na problem braku dostępu części aptek do leków w KOWAL: Aplikacja dla aptek szpitalnych i ogólnodostępnych takich samych cenach. Najbardziej problem ten zauważalny jest w przypadku leków na receptę stuprocentowych i OTC.

– Dzisiaj mamy jednakowe, sztywne ceny na wszystkie leki refundowane i bardzo dobrze, że tak się stało, ale uważam, że należy rozpatrzyć jak najszybciej również możliwość wprowadzenia na rynek jednakowych cen dla leków na receptę, dla leków ze stuprocentową płatnością. Skoro zostały one wprowadzone na receptę, to znaczy, że są to ważne pozycje i trzeba bronić tego rynku – mówił Kucharewicz.

Zwrócił uwagę, że proceder nielegalnego wywozu leków Holandia: Dziecinnie łatwy dostęp do fałszywych leków z Polski trwa od dłuższego czasu, jednak do tej pory nie pojawiła się wola uporządkowania tej kwestii.

– Wywóz leków kształtuje się od nawet kilkunastu lat. Teraz to przybiera na sile i przybrało na sile na tyle, że jeszcze w poprzednich kadencjach Naczelnej Izby Aptekarskiej my bardzo mocno naciskaliśmy na uporządkowanie tego rynku, ale nie było, jak widać, woli na to, żeby jednak spowodować jakieś jasne i konkretne zapisy. Ta ustawa, którą poprzednia koalicja uchwaliła, była nazywana ustawą „antywywozową”, ale, jak widzimy, to była fikcja, bo leki cały czas wyjeżdżają. Natomiast jeśli chodzi o skalę, to oczywiście mówi się o kilku miliardach. Śmiem twierdzić, że na przestrzeni tych kilkunastu lat jest to jeszcze większa kwota – powiedział dr Grzegorz Kucharewicz.

Czytaj także:  Wybieraj sam – klarytromycyna z monakoliną K i simwastatyną

Źródło: ŁW/RadioMaryja.pl

Artykuł Należy wprowadzić jednakowe ceny dla wszystkich leków na receptę… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Należy wprowadzić jednakowe ceny dla wszystkich leków na receptę…

czas czytania: 3 min