Bez kategorii

Ministerstwo zdrowia zapowiada kontrole w aptekach. Efekt reportażu…

Po publikacji reportażu "Apteka na słupa", który został wyemitowany w Radio TOK FM, ministerstwo zdrowia zapowiada W Głuchołazach od stycznia nie będzie dyżurów aptek kontrole w aptekach. "Jesteśmy w kontakcie z inspektoratem farmaceutycznym" - zapewnia Łukasz Szumowski.

Nie cichną echa reportażu Michał Janczury pt. „Apteka na słupa”. Przypomnijmy, że dziennikarz TOK FM kilka tygodni temu opisał historię pomyłki w wydaniu leku w Jarocinie. Po emisji tego materiału, zgłosiło się kilkudziesięciu pracowników aptek z całej Polski (czytaj więcej: Techniczka pomyliła dawkę morfiny. Pacjentka nie żyje…). Opowiedzieli o tym jak apteki działają bez farmaceutów. Najbardziej szokujące są jednak wytyczne dotyczące zamieniania leków na suplementy w sieciach aptek… Pracownicy aptek w reportażu ujawnili, że w wielu aptekach istnieje odgórny przykaz „wciskania” pacjentom nieprzebadanych suplementów. Proponowanie zamiany leków przepisanych przez lekarzy na preparaty często niesprawdzone, ale na których lepiej się zarabia, jest na porządku dziennym (czytaj więcej: Aptekarze mają dość. Głośno mówią o patologiach w aptekach…).

Po emisji reportażu senator Platformy Obywatelskiej, Tomasz Grodzki, zapowiedział złożenie wniosku do NIK o sprawdzenie rynku aptecznego w Polsce.

Czytaj także:  Szpital w Zamościu ma problem z apteką. Musi ją zamknąć?

– Zwrócę się do Ministerstwa Zdrowia. Szef resortu po takiej audycji powinien wezwać Głównego Inspektora Farmaceutycznego, a ja napiszę do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kompleksowej kontroli – podkreślił Grodzki (czytaj więcej: Będzie wniosek do NIK o kontrole rynku aptecznego).

Minister zdrowia zapowiada kontrole

W reportażu, pracownicy aptek, opowiadali o tym, że w aptekach często zamiast leków Zidentyfikuj przepis [82] przepisanych przez lekarza, pacjentom wydaje się suplementy. Dotyczy to np. preparatów z magnezem lub potasem.

 – Jesteśmy w kontakcie z inspektoratem farmaceutycznym. Jeżeli taki proceder zostanie udokumentowany jest to ewidentnie przestępstwo i nie powinno ono mieć miejsca – obiecuje Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

– Praktyki opisane w reportażu to dla mnie spore zaskoczeniem. Regułą i założeniem powinno być to, że w aptekach są dostępne produkty, które przeszły właściwie procedury i są dopuszczone do obrotu – komentowała w TOK FM Katarzyna Czyżewska z Czyżewscy Kancelaria Adwokacka (czytaj więcej: Farmaceuta powinien jasno wyjaśnić, że proponuje suplement, a nie lek).

Czytaj także:  Nowa ustawa o produktach kosmetycznych ma znaczenie także dla aptek

Źródło: ŁW/TOK FM

Artykuł Ministerstwo zdrowia zapowiada kontrole w aptekach. Efekt reportażu… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Ministerstwo zdrowia zapowiada kontrole w aptekach. Efekt reportażu…

czas czytania: 2 min