Bez kategorii

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty – zróbmy sobie prezent!

Być może dzień ten w codziennej pracy nie różni się niczym od zwykłego wtorku, jednak warto celebrować każde okazje, które mogą stać się powodem do dumy z wykonywanego zawodu i refleksji nad jego przyszłością.

Kiedy obchodzić?

Nie ma co ukrywać, że można się nieco pogubić, jeśli chcielibyśmy wyznaczy najwłaściwszą datę świętowania naszego zawodu. Światowy Dzień Farmaceuty obchodzony jest w dniu 25 września od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Farmaceutów Tureckich. Data obchodów upamiętnia powstanie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej 25 września 1912 roku. Celem święta jest pokazanie pozytywnego wpływu farmaceutów na nasze zdrowie. Z kolei dzień później, bo 26 września, w dniu imienin św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy, odchodzimy Ogólnopolski Dzień Aptekarza. W naszym kraju zwyczajowo obchodzi się ten ostatni, jednakże od kilku lat w połowie maja, a dokładnie 14. dnia tego miesiąca farmaceuci składają sobie życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Farmaceuty, a także biorą udział w regionalnych spotkaniach, konferencjach naukowych i wykładach. Pamiętać należy, że święto to jest momentem, w którym możemy dzielić się doświadczeniami nie tylko pomiędzy gronem aptekarzy, ale też otwierając się na tych, którzy po ukończeniu studiów wybrali inną drogę zawodową.

Czytaj także:  Inwestuj w siebie! Tylko rób to z głową…

Czego sobie życzyć?

Na ubiegłoroczny Międzynarodowy Dzień Farmaceuty, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zwróciła się do farmaceutów tymi słowami: „Życzę Wam satysfakcji z wykonywanego zawodu, tak aby Wasza wiedza i umiejętności zostały w pełni wykorzystane i docenione. Życzę Wam również Będzie mniej ziół w aptekach? Polska branża zielarska obawia się o przyszłość… realizacji celów, zarówno zawodowych, jak i osobistych”. W moim odczuciu te życzenia świetnie wpisują się w ideę akcji „Po pierwsze farmaceuta”, która  11 kwietnia rozpoczęła się przy współpracy NIA i Fundacji Aflofarm. To pierwsza tak kompleksowa kampania, której celem jest wsparcie zawodu farmaceuty. Jej celem jest przede wszystkim pokazanie Polakom, że farmaceuta to nie tylko sprzedawca, lecz przede wszystkim ekspert w dziedzinie farmakologii i zdrowia.

Wiedzę na temat leków czerpiemy z Internetu. Polacy ufają farmaceutom, ale nie wiedzą, czego mogą od nich oczekiwać – ich pracę kojarzą przede Zmarł wynalazca najpopularniejszego leku przeciwbólowego… wszystkim ze sprzedażą leków. W blisko 14 tys. polskich aptek pracuje w sumie 27 tys. farmaceutów. Polacy spotykają ich każdego dnia – codziennie nawet dwa miliony pacjentów odwiedza swoje apteki, głównie po to, by kupić lek – taki był cel ostatniej wizyty w tym miejscu prawie 70% Polaków. Aby uzyskać poradę w zakresie drobnych dolegliwości zdrowotnych do apteki udało się jedynie 13,4% Polaków. Po poradę dotyczącą leków – jeszcze mniej, bo zaledwie 10,2%. To zaskakuje, bo z tych samych badań wynika, że farmaceutom ufa ponad 90% Polaków.

Czytaj także:  GIF: Wycofanie z obrotu 7 serii preparatu Megapar Forte

Jak to wszystko przekłada się na zadowolenie z pracy samych farmaceutów? Agencja badawcza Biostat, która dostarczyła powyższych danych, zapytała w badaniu również i o satysfakcję z wykonywanego zawodu. Ponad 80% z nas jest zadowolonych z codziennej pracy, choć 54% respondentów uważa, że ich kompetencje nabywane podczas wielu lat ciężkich studiów i później, w trakcie wykonywania zawodu, nie są w pełni wykorzystywane. Z tego też powodu dwóch na trzech magistrów farmacji oczekuje w związku z tym większych uprawnień w stosunku do pacjentów.

Najbardziej niepokojący jest rozdźwięk pomiędzy tym, jak my sami widzimy swoją pracę i rolę apteki, a jak oceniają nas pacjenci. Blisko 90% farmaceutów wskazało, że wierzy, iż pacjent Naczelna Izba Aptekarska ma uwagi do nowelizacji rozporządzenia… stosuje się do ich rekomendacji, podczas gdy sami zainteresowani przyznali, że robi to tylko… co dziewiąty z nich. Zasmucające jest również, że tylko co trzeci pacjent kojarzy aptekę z miejscem, w którym można otrzymać poradę w zakresie zdrowia, choć prawie 95% aptekarzy wierzy, że w opinii konsumenta to jest rzecz oczywista.

Zróbmy sobie prezent

Czy może być lepszy prezent niż większa satysfakcja z wykonywanej pracy w dniu swojego święta? Dopomóżmy własnemu losowi i sami włączmy się w akcję #PoPierwszeFarmaceuta – możemy o niej wspominać podczas rozmowy z nieprzekonanym do nas pacjentem, rozwiesić plakat informacyjny na szybie czy też wyświetlić krótki materiał wideo na coraz powszechniejszych w aptekach ekranach w aptece, który wprowadzi pacjenta w tajniki tego, co farmaceuta może dla niego zrobić. Być może za rok to ten wyedukowany pacjent złoży nam życzenia? 🙂

Czytaj także:  Co aspiryna ma wspólnego ze smogiem?

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty – zróbmy sobie prezent!

czas czytania: 4 min