e-recepta - mgr.farm

Małopolska: 50 aptek wciąż niepodłączonych do e-recepty

Z informacji otrzymanej z Centralnego Systemu Informatyzacji Służby Zdrowia wynika, że około 50 aptek z terenu województwa małopolskiego nie założyło konta w systemie P1 i nie uzyskało stosownych certyfikatów dostępowych dla apteki.

Do końca grudnia apteki w całej Polsce miały czas, żeby dołączyć do platformy P1. Jest to niezbędne to realizacji e-recepty i generowania Dokumentu Realizacji Recepty – także papierowej. 28 grudnia w rozmowie z serwisem MGR.FARM, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński informował, że certyfikaty dostępu posiadało 94% aptek (czytaj więcej: Numer PESEL na każdej recepcie to obowiązek lekarza).

Wczoraj na stronie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie pojawiła się informacja CSIOZ. Wynika z niej, że około 50 aptek z terenu województwa małopolskiego nie założyło konta w systemie P1. Prezes Barbara Jękot zaapelowała o pilne założenie konta i uzyskanie certyfikatów dostępowych dla aptek.

Przypomnijmy, że apteka, która od 1 stycznia nie podłączyła się do systemu P1 nie może realizować recept. Łączność z systemem jest bowiem konieczna do generowania i wysyłania Dokumentów Realizacji Recepty, które zastąpiły dotychczasowy sposób otaksowania recept (czytaj więcej: Od 1 stycznia apteki mają obowiązek elektronicznego otaksowania recept).

Czytaj także:  Nierentowna apteka nie uzyska wsparcia finansowego na e-receptę

Większość apteki gotowych

W dzisiejszym wydaniu Dziennika Polskiego prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie zapewnia jednak, że aptekarze są gotowi do realizowania e-recept.

– Zdecydowana większość placówek w naszym województwie zdążyła już dopełnić formalności. Zostało zaledwie kilka miejsc, głównie punktów aptecznych, które jeszcze tego nie zrobiły – informuje Barbara Jękot w rozmowie z Dziennikiem Polskim.

Jej zdaniem program obsługujący system e-recepty jest dobrze przygotowany, a przez najbliższy rok będzie jeszcze czas, żeby dopracować ewentualne niedoskonałości.

– Dobrze byłoby, żeby lekarze rzeczywiście już zaczęli wystawiać e-recepty to pozwoli przygotować się na styczeń 2020 – dodaje Barbara Jękot.

Ministerstwo Zdrowia liczy, że elektroniczne dokumenty pomogą uszczelnić system ordynowania leków i zminimalizować ryzyko niebezpiecznych pomyłek. Takie dokumenty trudniej bowiem podrobić. Są także w pełni czytelne, nie ma więc mowy o odszyfrowywaniu nazw preparatów zaleconych przez lekarza.

Źródło: ŁW/Dziennik Polski/OIA w Krakowie

Artykuł Małopolska: 50 aptek wciąż niepodłączonych do e-recepty pochodzi z serwisu mgr.farm.

Małopolska: 50 aptek wciąż niepodłączonych do e-recepty

czas czytania: 2 min