Bez kategorii

Łysienie plackowate – wszystko co pacjent powinien wiedzieć

Z wiekiem, co jest normalne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, włosy stają się coraz cieńsze i stopniowo zaczynają wypadać. Jednak problem łysienia może Nierentowna apteka nie uzyska wsparcia finansowego na e-receptę dotknąć także młode osoby, u których wywołuje on ogromny ciężar psychiczny. Takim schorzeniem jest właśnie łysienie plackowate.

(fot. shutterstock)

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) jest przewlekłą chorobą zapalną, w której przebiegu mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu, co skutkuje wypadaniem włosów. Charakterystycznym objawem są dobrze odgraniczone od zdrowo wyglądającej skóry rozległe ogniska wyłysiałych plam. Tego typu zmiany mogą powstawać nie tylko na owłosionej skórze głowy, lecz także EMA: uzależnienie od opioidów można leczyć implantem w jakiejkolwiek innej owłosionej okolicy. Postęp łysienia plackowatego może doprowadzić do całkowitej utraty owłosienia skóry głowy, brwi, rzęs czy też włosów łonowych. Takie objawy mogą być przyczyną poważnych zaburzeń na tle psychologicznym, które są spowodowane brakiem akceptacji rozwoju choroby i zmieniającego się własnego wyglądu.

Schorzenie może wystąpić w każdym wieku, jednak głównie dotyczy osób między 20. a 40. rokiem życia. Badania przeprowadzone na grupie obywateli USA nie wskazują na istotne różnice w występowaniu tej choroby u kobiet i mężczyzn. Zauważono, że przebieg choroby jest tym gorszy, im wcześniej pojawią się pierwsze objawy. Częstość występowania łysienia plackowatego szacuje się na 0,2% w populacji generalnej.

Przyczyny choroby

Dokładne przyczyny choroby nie zostały jeszcze potwierdzone. Wśród tych, które mogą mieć istotny wpływ na obraz chorobowy, wymienia się: procesy autoimmunologiczne, naczyniowe, hormonalne, genetyczne, dietę ubogą w żelazo, czynniki psychiczne i zaburzenia w zakresie układu nerwowego. Najnowsze doniesienia medyczne wskazują, że najbardziej prawdopodobne wydaje się tło autoimmunologiczne. Układ odpornościowy chorego atakuje mieszki włosowe, gdyż traktuje je jako “obce”. Atak układu immunologicznego doprowadza do zmian o charakterze zapalnym. Zmiany te są głównym powodem rozpoczęcia choroby. Keratynocyty uwalniają cytokiny zapalne, które z kolei uaktywniają komórki śródbłonka. W wyniku tego procesu wokół mieszka włosowego zaczynają się gromadzić komórki nacieku zapalnego. Im większy powstanie naciek, tym większe będzie uszkodzenie mieszka włosowego. Stan zapalny doprowadza do skrócenia prawidłowego cyklu wzrostowego włosów, co kończy się ich stopniową utratą. Kiedy minie stan zapalny, mieszki włosowe od nowa podejmują swoje działanie, dlatego też utrata włosów jest odwracalna.

Łysienie plackowate często występuje jako choroba współistniejąca z innymi schorzeniami o podłożu autoimmunologicznym, takimi jak: bielactwo, toczeń rumieniowaty, cukrzyca typu I, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie jelita grubego czy zapalenie tarczycy typu Hashimoto.

Objawy łysienia plackowatego

Pierwsze przejawy łysienia tego typu uwidaczniają się zwykle w obrębie owłosionej skóry głowy. Początkowe zmiany są okrągłe rozmiarem przypominające monetę, wraz z postępem choroby rozszerzają się do średnicy 5-10 cm. Ogniska łysienia plackowatego zwykle mają regularny kształt, są pozbawione włosów, skóra zaś pozostaje niezmieniona chorobowo, nie obserwuje się na niej oznak typowych dla toczącego się stanu zapalnego, tj. obecnego rumienia ani złuszczania. Niektórzy chorzy odczuwają jedynie swędzenie łysiejącego miejsca. Zmiany przy łysieniu plackowatym zazwyczaj lokalizują się w obszarze potylicznym i czołowo-ciemieniowym.

Dla łysienia plackowatego charakterystyczne są tzw. włosy wykrzyknikowe, które pojawiają się wokół ognisk wyłysienia. Są to krótko ułamane włosy, których oderwane końcówki są grubsze i ciemniejsze niż ich nasada.

Po 3-6 miesiącach włosy zwykle odrastają samoistnie w miejscach uprzedniego wyłysienia. Początkowo mają kolor siwy, ale po upływie 6–8 tygodni odzyskują swój naturalny pigment.

Leczenie

Rozpoznanie łysienia plackowatego jest łatwe w przeciwieństwie do jego leczenia. Do postawienia diagnozy przez dermatologa bądź trychologa zwykle wystarczy wywiad kliniczny. W przypadku łysienia plackowatego stosuje się leczenie objawowe, gdyż terapia przyczynowa nie istnieje. Cały proces jest długotrwały, trudny i może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. W leczeniu stosuje się preparaty miejscowe (glikokortykosteroidy podawane śródskórnie, glikokortykosteroidy w postaci kremów, żelów, maści, płynów i pianek, cygnolinę, minoksydyl), a także działające ogólnie.

Dostępne są dwa główne schematy leczenia ogólnoustrojowego – zastosowanie immunosupresji, w tym fotochemioterapii oraz terapii immunomodulującej.

Aktualnie tylko dwa modele terapeutyczne spełniają wymagania medycyny opartej na dowodach: wstrzyknięcia glikokortykosteroidów podawane w zmienione chorobowo miejsca oraz wywołanie alergii kontaktowej (stosowanie preparatów wywołujących miejscowy odczyn uczuleniowy).

Połączenie wielu kuracji, czyli tworzenie nieustająco bodźców drażniących skórę objętą łysieniem, zwiększa szansę na powodzenie terapii. Do standardowych schematów leczenia można dołączyć zabiegi odżywcze i regeneracyjne, takie jak: mezoterapia, karboksyterapia, czy kriomasaż. Mają Jak DPS wybiera apteki, w których kupuje leki dla pensjonariuszy? one na celu dogłębne odżywienie oraz pobudzenie odnowy biologicznej mieszków włosowych.

Autor: Marta Łapińska

Czytaj także:  5 schorzeń pojawiających się pod wpływem słońca

Piśmiennictwo:

  1. Kuty-Pachecka, M. Czynniki psychologiczne i psychopatologiczne w łysieniu plackowatym. Psychiatr. Pol. 2015; 49(5): 955–964
  2. Amos Gilhar, Amos Etzioni, Ralf Paus, Łysienie plackowate. Dermatologia po Dyplomie 2013;4(1):51-65
  3. https://www.doz.pl/czytelnia/a13932-Lysienie_plackowate_8211_jak_rozpoznac_jak_leczyc
  4. https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,lysienie-plackowate—przyczyny–objawy–diagnostyka-i-leczenie,artykul,39923128.html
  5. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/dermatologia/lysienie-plackowate-przyczyny-objawy-i-leczenie-aa-qApq-561x-uZz5.html
  6. https://www.hairmedica.pl/wiedza/choroby-skory-glowy/lysienie/lysienie-plackowate/#leczenie

Łysienie plackowate – wszystko co pacjent powinien wiedzieć

czas czytania: 5 min