Bez kategorii

Lista bezpłatnych leków dla seniorów będzie krótsza…

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że od 1 stycznia 2019 r. lista bezpłatnych leków dla KOWAL: Nadanie certyfikatu odbędzie się dwuetapowo osób po 75. roku życia będzie Reprehenderit voluptatum culpa ut repudiandae eligendi rerum krótsza niż dotychczas. Resort uspokaja jednak, że nie ma podstaw do obaw, aby jakiekolwiek terapie niezbędne dla polskich seniorów miały zostać usunięte z listy refundacyjnej.

Według aktualnych danych, od 1 stycznia 2019 r.  lista darmowych leków Excepturi rem expedita voluptas officiis dla osób po 75. roku życia będzie krótsza. Nie znajdzie się na niej prawdopodobniej kilkudziesięciu pozycji. Dotyczy to leków generycznych, a więc takich, które mają swoje odpowiedniki na liście leków refundowanych.  Resort zapewnia, że w przypadku usunięcia z tego wykazu leku danego producenta, lekarz prowadzący leczenie będzie mógł zaordynować generyk. Lek o tym samym działaniu, ale pod inną nazwą handlową. Taki który znajduje się na liście darmowych leków po 75. roku życia.

– Głównym powodem nieobecności kilkudziesięciu produktów, które dotychczas znajdowały się na liście bezpłatnych leków dla seniorów, są decyzje biznesowe przedsiębiorców o nieskładaniu wniosków o refundację – tłumaczy Ministerstwo Zdrowia. – Jednocześnie przypominamy, że usunięcie produktu z listy leków refundowanych nie oznacza, że stanie się on niedostępny dla chorych – dalej powinien być dostępny do nabycia w aptece, ale z odpłatnością 100%.

Czytaj także:  Jaka jest rola farmaceuty szpitalnego w komitecie terapeutycznym?

Lista leków 75+ systematycznie zwiększa się

Rozszerzanie opcji terapeutycznych dostępnych dla seniorów w ramach programu leki 75+ jest jednym z priorytetów resortu. Od początku działania tego programu systematycznie wzrasta liczba leków dostępnych bezpłatnie dla osób po ukończeniu 75. roku życia. Obecnie na liście znajdują się 2043 leki.

– Od 1 września 2016 r. do końca września 2018 r. przeznaczyliśmy 1,07 mld zł na bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne przysługujące pacjentom po ukończeniu 75. roku życia. Z darmowych leków skorzystało już ponad 2,4 mln seniorów – informuje Ministerstwo Zdrowia (czytaj również: Wystartował projekt Leki 75+). – Zgodnie z założeniami projektu 75+, kwota przeznaczona na finansowanie wzrasta z każdym kolejnym rokiem. W 2018 r. limit wydatków przeznaczonych na ten program zaplanowano na 643,3 mln zł. Po nowelizacji, która była inicjatywą rządu, zwiększono tę kwotę o 50 mln zł.

Źródło: ŁW/MZ

Artykuł Lista bezpłatnych leków dla seniorów będzie krótsza… pochodzi z serwisu mgr.farm - .

Lista bezpłatnych leków dla seniorów będzie krótsza…

czas czytania: 2 min